Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 15 – 22 Mart 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında oldukça hareketli geçen bir hafta daha geride kaldı. Özellikle FED ve Avrupa Merkez Bankası gibi önemli kurumlardan gelen faiz kararlarının yakından takip edildiği haftada Bitcoin fiyatındaki değişimler yatırımcılar tarafından yakından takip edildi.

  15 Mart ile 22 Mart tarihleri arasında Bitcoin piyasasını yakından ilgilendiren önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  15 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftaya yatay seyirde başlayan Bitcoin piyasasında uzun zamandır boğa trendini sürdüren ralliler görülmüyordu. Bitcoin yatırımı yapan bireysel ve kurumsal yatırımcıların gözü bu hafta yapılacak ABD Merkez Bankası (FED) faiz açıklanmasına odaklandı. BTC fiyatı bu beklenti ile yükseliş rallisini başlatacak desteği bulamadı. Ünlü analist Alessio Rastani, BTC ve hisse senedi piyasaları arasındaki bağlantıya dikkat çekerek Dow Jones borsasına paralel bir şekilde Bitcoin piyasasında da boğa trendi sinyallerinin görülmeye başlandığını söyledi. 

  Hindistan hükümetinin kripto para kullanımını tamamen yasaklayacağı yönündeki haberler, Bitcoin fiyatını olumsuz etkiledi. Gemini kripto para borsasına 19 bin dolar yatırılması, satış yapılacağı endişesini beraberinde getirdi. Öte yandan yerli Bitcoin yatırımcılarını ilgilendiren bir gelişme de Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi. Bakan, kripto para sektöründeki gelişmeleri takip ettiklerini ve bu piyasaya müdahale gerektiğini vurguladı. Tüm bu haberlerin ışığında güne 59 bin dolar seviyesinde başlayan BTC fiyatı gün içinde yüzde 5.62 oranında değer kaybı yaşayarak günü 55 bin 791 dolarda kapadı. 

  16 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para sektörünün yakından tanıdığı 100 bin Bitcoin varlığı bulunan IBC Group şirketi, yeni ülkelere genişleme politikası kapsamında şirket merkezini Kanada’ya taşıyacaklarını duyurdu. JPMorgan Chase yöneticileri, Bitcoin alım satım işlemlerini daha güvenli hale getirebilmek için OTC platformları ile traderlar arasında konumlandırılacak takas odası kurmayı planladığını duyurdu. Mizuho Securities tarafından yayınlanan Bitcoin anket sonuçları, teşvik paketinden gelen dolarların Bitcoin piyasasına yatırılacağını gösterdi. 

  İşlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin fiyatının büyüme potansiyeli ile birlikte 10 milyon dolara kadar çıkabileceğini söyledi. İtalyan otomobil üreticisi Fiat, yeni model Fiat 500 sahiplerine araba sürdükçe Bitcoin kazanma imkanı tanıdı. Blok zinciri verileri araştırma firması Glassnode, son paylaşımında BTC fiyatına pozitif yansıyan duyuruda bulundu. Buna göre Bitcoin madencilik geliri 24 saat içinde tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Bu gelişmelerin ışığında Bitcoin fiyatında kademeli yükseliş görüldü ve yüzde 2’ye yakın artış oldu.

  17 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, Bitcoin fiyatının 115 bin dolara ulaşacağını açıkladı. Ekonomist Jeffrey Tucker, Bitcoin’in merkez bankaları için iyi bir tercih olabileceğini söyledi. Blok zincirinden gelen veriler Bitcoin piyasasında yüzde 17 binden fazla kazanç elde eden Bitcoin balinasının harekete geçtiğini gözler önüne serdi. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu pozitif gelişmeler ile birlikte BTC fiyatı yüzde 3.56 oranında artış göstererek günü 58 bin 913 dolarda kapadı.

  18 Mart Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Buna rağmen Bitcoin hakkında detaylı bir rapor yayınlayan Bank of America, kripto para topluluğunun büyük tepkisini çekti. Bu raporda Bitcoin yatırımının çok riskli olduğu vurgusu yapıldı. Ayrıca kripto para topluluğunun yakından takip ettiği popüler analistlerden Willy Woo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti. Analist, Bitcoin piyasasında yaşanan son düzeltmede, Gemini kripto para borsasının 1.1 milyar dolarlık yanıltıcı hareketinin etkili olduğunu söyledi. Bu haberler kripto para basınında yer aldıktan sonra BTC fiyatında bir miktar düşüş gözlemlendi. Güne 58 bin 911 dolarda başlayan BTC yüzde 2.13 oranındaki kayıpla günü 57 bin 656 dolarda kapadı. 

  19 Mart Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  En popüler kripto para veri analiz şirketleri arasında yer alan Glassnode, son raporunda Bitcoin fiyatındaki yükseliş beklentisini değerlendirdi. BTC fiyatının hedeflenen yüksek seviyelere ulaşması için gerekli koşulların sıralandığı bu rapor, kripto para yatırımcıları arasında gündem oldu. Bitcoin fiyatının 100 bin dolar seviyesine ilerleyebilmesi için Bitcoin duyarlılığının önemli olduğunu duyuran rapor bu yönde pozitif görünümden bahsetti. Öte yandan Kanadalı teknoloji firması DMG Blockchain Solutions, Bitcoin biriktirme stratejileri kapsamında yaklaşık 12,8 milyon dolar değerinde 220 BTC satın aldığını açıkladı.

  Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank tarafından yayınlanan ve Fransız ekonomist Marion Laboure imzalı rapor, kripto para basınının gündemine bomba gibi düştü. Önde gelen isimlerin imzasını taşıyan bu raporda, Bitcoin’in mevcut konumu itibarıyla artık göz ardı edemeyecek seviyede büyüdüğü açıklandı. Uzmanlar, özellikle Y kuşağının ilgisi ile Bitcoin fiyatındaki hedef seviye olarak görülen 100 bin dolara ulaşılabileceğini kaydetti. Bu olumlu gelişmelerin etkisi Bitcoin fiyatında kısıtlı seviyede oldu. BTC  fiyatı gün içinde yüzde 0.75 oranında değerlenerek 58 bin dolar barajını aşmayı başardı. 

  20 Mart Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para basınında gündem olan haberlerin başında Bitcoin madencilik yatırım haberi geldi. Bitcoin madenciliğine yönelik yatırımlara bir yenisi eklenince piyasadaki beklentiler de yükseldi. The9 Limited ve Blockcap şirketleri toplamda 150 milyon dolar değerinde 36 bin adet Bitcoin madencilik cihazı satın aldı. Kripto para uzmanları bu gelişmenin Bitcoin fiyatında uzun vadeli bir yükselişin başlangıcı olabileceğini vurguladı. SkyBridge Capital CEO’su Scaramucci, Bitcoin yatırımı ile Amazon hissesi yatırımını karşılaştırarak Bitcoin yatırımının avantajlarından bahsetti.

  Öte yandan BTC fiyatını etkileyebilecek bir olumlu açıklama da Kraken’in genişleme lideri Dan Held tarafından yapıldı. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Held, Bitcoin’in şu anda bir süper döngü yaşadığını ve bu da varlığın fiyatının 1 milyon dolara yükselmesine neden olabileceğini belirtti. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase platformuna 6.5 milyon dolarlık para cezası verildiği haberi, BTC fiyatındaki yükseliş hareketini olumsuz etkiledi. Yükseliş ivmesi yavaşlayan Bitcoin fiyatında gün içinde yüzde 0.01 oranında artış görülmesi yatırımcıların hoşuna gitmedi.

  21 Mart Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden analist ve fenomen Michael van de Poppe son Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüşü değerlendirdi. Ünlü analistin açıklamaları kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. Uzun süredir beklenen yükseliş ivmesini istenen seviyede gerçekleştiremeyen BTC fiyatı Pazar gününde yüzde 1.22 oranında değer kaybı yaşadı. Güne 58 bin dolar barajının üstünde başlayan lider kripto para birimi boğa rallisini destekleyecek gelişmeler olmayınca yeniden 57 bin 383 dolara kadar düşüş yaşadı. 

  22 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında kademeli yükselişin görüldüğü gün içinde yerli piyasalarda Türk Liras’ındaki rekor kayıp Bitcoin alımlarını hızlandırdı. Fundstrat’ın dijital varlık stratejisi başkan yardımcısı Leeor Shimron, analizini halka açık en büyük dört madencilik firmasının toplamda 1 milyar doları aşan piyasa değerlerine dikkat çekerek Bitcoin fiyatında yaşanabilecek yükselmeye atıfta bulundu. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları Bitcoin fiyatındaki yükseliş hareketini yavaşlattı. BTC fiyatı an itibarıyla 56 bin 891 dolar civarından işlem görmeye devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle