BTC dalgalandı, trader’lar frene bastı! Yeni dip neresi?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılından bu yana dalgalı fiyat hareketleri ile geldi. Volatil yapısını koruyan BTC, son günlerde de dalgalı grafikler çizdi. Bitcoin’in son günlerdeki fiyat hareketliliğinin, Mayıs ayındaki ilk düşüş sürecine benzediği görülüyor.

  Bitcoin (BTC) 2009 yılında piyasaya sürüldü ve ABD doları karşısında bir değer kazandıktan sonra, bugüne kadar dalgalı fiyatlarla geldi. Volatil yapısını piyasaya çıktığı günden bu yana koruyan Bitcoin, son günlerde de dalgalı fiyat hareketlilikleri sergiliyor. Mayıs ayında gelen sert düşüş sonrası, Haziran ayında Bitcoin’in inişli çıkışlı hareketlerinin, daha önceki benzer fiyat hareketliliklerine benzediği görülüyor.

  Bitcoin 22 Haziran tarihinde 28 bin 800 dolar bandına kadar geriledi. Ardından hızla değer artışı yaşayan BTC, bu süreçte 35 bin dolar üzerinde reddedildi ve yeniden düşüşe geçti. 35 bin dolar öncesindeki desteğe doğru hareket eden BTC’nin, TradingView verilerine göre Cuma günü alım-satım sürecinde 2 bin 500 dolar değer kaybettiği görülüyor. Ancak BTC/USD paritesi bu hızlı düşüşün hemen öncesinde 35 bin 400 dolarlık seviyeye kadar yerleşmişti. Piyasaların ünlü trader’ı Crypto Ed, BTC’nin bu fiyat hareketliliğini yorumladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Trader Crypto Ed’in Açıklamaları

  Ed, BTC’nin söz konusu fiyat hareketliliğini ilk defa 30 bin dolar desteğinden yukarı yönlü tırmanışa geçtiği sürece benzettiğini dile getirdi. Konuya ilişkin olarak Crypto Ed’in açıklamaları şöyle:

  “Mevcut durgun hareketlilik, birkaç hafta önceki benzer bir hareketliliği hatırlatıyor. Bir sonraki döngüye geçtiğimizi sanıyordum ancak bir zirve yaptıktan sonra Bitcoin daha derin bir düzeltme ile karşılaşmıştı. Aynısını burada da görebileceğimizi düşünüyorum.”

  Analistler, Bitcoin’in sıçrayışında 35 bin doları aşıp 37 bin dolara tutunamamış olmasından sonra trader’ların artık daha temkinli olmaya başladığını ifade ediyor. Zira analistler, trader’ların “yeni bir dip seviye olasılığı” üzerinde durduğunu ifade ediyor.

  BTC Adına Olumlu Gelişmeler de Yaşanıyor

  Ancak BTC’deki bu aşağı yönlü tahminlere rağmen, piyasada olumlu tahminler ve olumlu sayılabilecek gelişmeler de gündeme geliyor. Örneğin El Salvador’da vatandaşlara 30 dolarlık ücretsiz BTC verileceğinin açıklanması ve Galaxy Digital ile Alameda uzmanlarının 2021 sonu BTC fiyat hedefini 70 bin dolar olarak açıklaması, bu olumsuz havayı biraz da olsa kırıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle