BTC yatırımcıları ETF onayını bıraktı buna odaklandı

  Kripto para piyasası, Bitcoin (BTC) ETF heyecanı yerine kaldıraç seviyelerinin tarihi dip noktasında olmasıyla hareketlendi. Analistlere göre, Bitcoin'in kaldıraç açısından en düşük seviyelere ulaşması piyasada önemli bir sessizliğe neden oluyor.

  Kripto para piyasası, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayı konusundaki heyecan yerine, kripto varlıkların kaldıraç seviyelerindeki tarihi düşük noktalara odaklanıyor. Önde gelen kripto borsası Binance'in liderliğindeki BTC’nin kaldıraçlı işlemleri, piyasadaki yatırımcıları cezbetmeye devam ederken kaldıraç oranları, nakit marjin ve kripto marjin açık pozisyonları mevcut fiyatlarda sessizliğe büründü.

  Özellikle nakit marjin verilerine bakıldığında en düşük seviyelere yaklaşmanın eşiğinde olduğu görülüyor. CryptoSlate'in veri analisti James Van Straten'e göre, ABD'nin sadece üç hafta içinde ilk spot Bitcoin ETF'sine onay verme potansiyeli, piyasanın kritik metriklerini önemli kılıyor. Bu durum kripto piyasasındaki kaldıraç seviyelerini de etkilemeye başladı.

  Tahmini Kaldıraç Oranı Yakından Takip Ediliyor

  Tahmini Kaldıraç Oranı (ELR) gibi göstergeler, piyasanın kaldıraç durumu hakkında önemli bilgiler sunuyor ve son zamanlarda dikkat çekici bir durumda bulunuyor. Van Straten, "Dijital varlık piyasasının sürekli evrim geçirmesi nedeniyle kritik metrikleri anlamak, önemli bilgiler sağlıyor. ELR, piyasanın kaldıraç durumuna ilişkin bir bakış sunuyor ve dikkat çekici görünüyor" dedi.

  ELR'nin şu anda tarihi dip noktalarına yaklaştığını belirten Van Straten, bu durumun daha önce sadece iki kez yaşandığını ve piyasa kaldıracında önemli bir azalmaya işaret ettiğini vurguladı. Açık pozisyonlara göre piyasaların "bekle ve gör" modunda olduğunu ifade eden analistler, bazı yatırımcıların ETF'nin başarılı olma olasılığını yüzde 100 olarak değerlendirdiğini belirtiyor.

  Spot BTC ETF Coşkusu Azaldı Mı?

  Ancak, Binance gibi önde gelen borsaların, özellikle Aralık 2022'den beri görülmemiş bir düşüş eğilimi gösterdiği göz önüne alındığında, piyasaların tek bir düzlemde olmadığını unutmamak gerekiyor. Bitcoin'in düşüş trendinde olup olmadığı sorusu ise popüler analist BitQuant'ı da şaşırttı. Ünlü analist, Bitcoin ETF heyecanının azalması karşısında çoğunluğun hala ETF'nin 22 gün içinde onaylanacağını düşündüğünü, ancak azınlığın bu konuda şüpheci olduğuna dikkat çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle