Kripto Para

Çin’den CBDC testi: Öğrenci kartı satın alımlarında dijital Yuan izlendi!

  Çin, dijital Yuan testlerine devam ediyor! Son CBDC denemesinde hükümet öğrenci kartı aracılığı ile yapılan satın alımları izleyerek bu alanda liderliğini korudu. Dijital Yuan’ın bir yandan testleri sürerken, yapılan her testle birlikte kullanım alanı da giderek yaygınlaşıyor. 

  Asya’daki güç merkezi Çin, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda kaydettiği ilerlemeleri artırıyor! Hükümet son dijital Yuan denemesinde öğrenci kartı aracılığıyla yapılan satın alımları izledi. Küresel çapta CBDC konusunda tartışmasız liderliğini koruyan Çin, dijital Yuan’a da her geçen gün daha fazla kullanım alanı açmaya devam ediyor.

  ICBC ve China Mobil İşbirliği ile Test Gerçekleşti

  Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili yaygınlaştırma çalışmalarına devam eden Çin, bugüne kadar birkaç test gerçekleştirerek fizibilite, harcama modeli ve kullanıcı uygulanabilirliğini izledi. Son denemede yetkililer, ICBC ve China Mobile işbirliği ile RMB akıllı öğrenci kimlik kartını Hainan Lu Xun Ortaokulunda test etti. Yapılan testle ilgili Ledger Insights raporunda, “Gerçek çözüm, ödeme kartından ziyade mobil SIM karttır. Çin’deki alt ve orta okullarda akıllı telefonlar yasaklanmıştır. Bu nedenle kimlik kartı, ödemelerin ötesinde birden çok işleve sahip özellikli bir telefondaki mobil SIM’dir. Çin’in en büyük bankası ICBC tarafından China Mobile ile birlikte geliştirildi.” ifadelerine yer verdi.

  Kimlikler NFC ile Ödeme, GPS ile Konum İzleme Sağlıyor

  Testi yapılan kimliklerle bilgili paylaşılan bilgilerde, oldukça kapsamlı bir ürünün hazırlandığı ilk bakışta fark ediliyor. Telefon, ödemeler ve kimlik için NFC teknolojisinden yararlanılan öğrenci kartlarında, çocukların konumunun izlenebilmesi için GPS kullanılıyor. Ek olarak en fazla üç aile üyesi için hızlı arama tanımlanabiliyor.

  Çocuklar, okul kampüsünde kimlik kartlarını kullanarak dijital Yuan cinsinden ödeneme yapabiliyorlar. Ayrıca veliler de dijital RMB akıllı öğrenci kimlik kartı ile çocuklarının yaptığı ödemeleri takip edebildikleri gibi kart bakiyesini de dondurabiliyorlar.

  Dijital Yuan Ülke Geneline Yayılıyor!

  Koş Olimpiyatları sarısında yaygın olarak kullanılan dijital Yuan, yeni testler ile ülkenin farklı bölgelerinde de kullanılmaya başladı. Son zamanlarda yeni Hainan Serbest Ticaret Limanı bölgesinde tüccarların ödeme yapmak için kullandıkları dijital Yuan, öğrenci kimlik kartları aracılığı ile okullarda da boy göstermeye başladı. Ayrıca Çin2in Dalian Ticaret Borsasının da ülkenin vadeli işlem piyasasında ücret mutabakatı için dijital Yuan’ı kullandığını da hatırlatarak CBDC konusunda Çin’in tartışmasız lider olduğunu söyleyebiliriz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle