Kripto Para

Çin Dijital Yuan’ı üst aşamaya geçirdi! 3 bin ATM kuruldu

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarında dünyada lider olan Çin’de, başkent Pekin bölgesinde 3 binden fazla ATM’de Dijital Yuan işlemleri aktif edildi. Böylece Çin’de kullanıcılar bu ATM’lerden Dijital Yuan çekip-yatırabilecek.

  Kripto paraların kullanım alanları çok ciddi ölçüde arttı. Artan kripto para benimsemesi ile birlikte özellikle 2020’nin ikinci yarısından itibaren, ülkeler de bu alanda keşif çalışmalarına başladı. Ülkelerin kripto para alanında neler yapabileceğini araştırmaya başlaması ve 2021’de kripto paralara duyulan ilginin çok ciddi şekilde artması, beraberinde merkez bankası dijital parası çalışmalarını (CBDC) getirdi. Her ne kadar CBDC çalışmaları dünya genelinde son dönemlerde artmış olsa da Çin bu alanda yaklaşık 7 yıldır lider konumda çalışmalarını sürdürüyor.

  CBDC Test Çalışmaları Bir Üst Aşamaya Geçiyor

  Bahamalar ve Kamboçya gibi ülkelerde CBDC’ler resmen kullanılıyor. Ancak büyük ekonomisi olan ülkeler arasında Çin hala bu konuda lider konumda bulunuyor. 2020’de Çin’in belirlenen pilot bölgelerinde CBDC test kullanımları artık bir üst aşamaya geçmeye başladı. Devletin haber kanalı Xinhua ajansının aktardığı habere göre Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın ürettiği Dijital Yuan işlemleri, başkent Pekin genelinde 3 binden fazla ATM’de aktif edildi.

  CBDC Çalışmalarında Hangi Bankalar Yer Alıyor

  Yerel basında yer alan bilgilere göre Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, Peinde’de Dijital Yuan dönüşümünü destekleyen ilk banka oldu. Bankanın sağladığı 3 binden fazla ATM itibari paralar ile Dijital Yuan’ın dönüşümünü sağlayacak. Öte yandan Dijital Yuan testlerinde aktif rol oynayan Çin Tarım Bankası (ABC) da Pekin’in en ünlü alışveriş caddesi olan Wangfujing’e 10’dan fazla ATM yerleştirdi.

  Çin Tarım Bankası, daha önce de Shenzen’de CBDC alım-satımını destekleyen ATM’lerin kurulmasına izin vermişti. Ayrıca ABC, Dijital Yuan için geliştirilme aşamasındaki dijital cüzdan çalışmalarında da halihazırda aktif olarak yer alıyor.

  Pekin’de Çinli Vatandaşlara 40 Milyon Dijital Yuan Dağıtıldı

  Çin’de günden güne hız kazanan CBDC çalışmalarında, pilot bölge olarak belirlenen Pekin’de hükümet vatandaşlara 40 milyon Dijital Yuan dağıttı. “Kırmızı Zarf” olarak da bilinen kampanya ile Çinli vatandaşların Dijital Yuan’ı daha fazla tanıması ve benimsemesi amaçlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle