Kripto Para

Beşiktaş adına sahte coin çıkarıldı, dava açıldı!

  2021 yılına, kripto para sektörünün büyümesi damgasını vurdu. Ayrıca bu büyüme ile birlikte gelen taraftar token’ları da yatırımcıların ilgisini çeken gelişmeler arasında yer aldı. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün taraftar token’ının piyasaya sürüldüğünün iddia edilmesi üzerine kulüpten bir açıklama geldi. Beşiktaş, coin’leri olmadığını duyurdu.

  Taraftar token’ları 2021 yılında hayatımıza girmeye başladı ve birçok yatırımcı için geniş bir yer kaplamaya başladı. Özellikle Chiliz ve Socios.com ortaklıkları ile piyasaya sürülen taraftar token’ları, birçok spor kulübünü taraftarları ile kripto para platformunda buluşturdu. Türkiye’den de örnekleri görülen taraftar token’larına ilişkin bir dolandırıcılık girişimi gündeme geldi. Beşiktaş kulübü adına piyasaya sürüldüğü iddia edilen token’ın Beşiktaş’a ait olmadığı ortaya çıktı.

  Türkiye’de Galatasaray, Trabzonspor, Göztepe, Sivasspor gibi birçok futbol takımının taraftar token’ı yatırımcılarla buluşmaya başladı. Ancak Türkiye’de Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi takımların taraftar token’ları bulunmuyor. Ancak buna rağmen son dönemlerde bunun tersi yönünde iddialar ve olaylar gündeme gelebiliyor. Bunun bir örneği de son olarak Beşiktaş Jimnastik Kulübü üzerinden gündeme geldi.

  “Bizim Coinimiz Yok”

  Beşiktaş’ın kendi kripto para birimini piyasaya sürdüğünü iddia eden dolandırıcılar, yatırımcıları kandırma girişiminde bulundu. Dolandırıcılar “bjk-coin.com” isimli bir web sitesi kurdu. Kurulan internet sitesinin ardından Beşiktaş kulübü de hızla bir açıklama yaparak olası dolandırıcılık vakalarını önlemeye çalıştı. Kulüp tarafından yapılan açıklamada “Bizim coinimiz yok” ifadesi yer aldı.

  Kazançların Ortadan Kaldırılması Talep Edildi

  Beşiktaş kulübü tarafından yapılan açıklamada, Beşiktaş’ın kendisine ait bir kripto para birimi olmadığı vurgulandı ve söz konusu web sitesine dava açıldığı belirtildi. Açıklamada bu girişimin telif hakkı ihlali olmasının yanı sıra bir dolandırıcılık girişimi olduğu aktarıldı. Özge Eğrikar’ın haberine göre “Beşiktaş Coin” isimli kripto para “onlarca kat değerleneceği” iddiaları ile piyasaya sürüldü ve dikkatleri çekti.

  Bunun, Beşiktaş’ın marka haklarına tecavüz olduğu belirtildi ve kulüp, haksız kazançların önüne geçilmesi adına oluşan maddi kazançların ortadan kaldırılmasını talep etti. “bjk-coin.com” isimli siteye şu anda ulaşılamıyor ancak bunun mahkeme kararıyla sağlanıp sağlanmadığı henüz bilinmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle