Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 18 Ağustos 2023

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve altcoinler küresel piyasalardaki gelişmeler sonrası kırmızıya büründü. SpaceX’in BTC sattığı, Çinli Evergrande’nin iflası ve Grayscale davası kriptolarda panik satışlarını tetikledi.

  18 Ağustos 2023 Cuma günü Bitcoin ve altcoin piyasasında yaşanan en sıcak gelişmeleri gün sonu özetimizde bulabilirsiniz

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Gece saatlerinde başlayan BTC satışları kripto paralarda FTX iflasından bu yana en sert geri çekilme oldu.  Coinglass verilerine göre bu düşüş, kaldıraçlı piyasalarda son bir saatte yaklaşık 800 milyon dolarlık işlemin tasfiye olmasına yol açtı.

  Kripto para destekçisi Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX bilançosundaki 373 milyon dolarlık BTC’yi sattığı iddiasıyla gündeme geldi. The Wall Street Journal‘ın ulaştığı belgelerin basına sızması yatırımcılarda panik satışlarına neden oldu.

  BTC fiyatı spot piyasada 25 bin dolara kadar gerilerken Coinbase ve Binance borsaları arasındaki makas açıldı. CryptoQuant BTC fiyat prim göstergesine göre Coinbase’de BTC, yüzde 3 daha primli.

  Grayscale – SEC davasında kritik gün geldi. SEC, 30 Haziran 2022’de Grayscale’in spot BTC ETF başvurusunu reddetmiş iki taraf davalık olmuştu. BTC fiyatının sert düştüğü günde Grayscale’in bu davayı kazanma olasılığı yüzde 70 olarak görülüyor.

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance kurucusu Changpeng Zhao, yatırımcılara sakin olup büyük resme odaklanmaları çağrısında bulundu. 2019 Ağustos’taki paylaşımını alıntılayan CZ, 4 yıl önce BTC’nin 10 bin dolara çıkıp düştüğünü hatırlattı.

  Kripto paralarda yaşanan sert düşüş hareketi ABD Nasdaq borsasında işlem gören kripto para odaklı şirketlerin hisselerini sarstı. Riot, Coinbase, Marathon Digital, Microstrategy hisselerinde kayıplar hız kazandı.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  BTC’deki sert düşüş sonrası altcoin piyasasında kayıplar arttı. Kripto paralardaki sert satışlar yatırımcıları korkutan seviyelere geldi. BTC fiyatı %bitcoin+usd% dolardan işlem görürken altcoin piyasasında son durum şu şekilde yansıdı:

  • ETH - %ethereum+usd% dolar
  • XRP - %ripple+usd% dolar
  • ADA - %cardano+usd% dolar
  • SOL - %solana+usd% dolar
  • LTC - %litecoin+usd% dolar

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle