Kripto Para

Kripto fonlarından dev çıkışlar! Bu ne anlama geliyor?

  Kripto para piyasalarındaki haftalık hareketlilikler, kurumsal yatırımcıların kripto para odaklı fon giriş – çıkışlarına da etki ediyor. Dalgalı fiyat hareketleri ile geriden kalan haftada kripto para fonlarında 134 milyon dolarlık çıkış yaşandı.

  Kripto para piyasalarında görülen fiyat hareketleri, küçük ölçekli yatırımcılar kadar kurumsal ve büyük ölçekli yatırımcıların da alım – satım işlemlerinde belirleyici etken olarak öne çıkıyor. Mart ayı sonlarında sert yükselişler elde eden kripto paralar, geçtiğimiz hafta ise durgun ve düşüş eğiliminde hareketlere sahne oldu. Piyasada geri çekilmelerin görüldüğü bu bir haftalık süreçte, kripto para fonlarından da 134 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Bu meblağ, 2022 yılının en büyük ikinci fon çıkışı olarak kaydedildi.

  Bitcoin ve Ethereum Fonlarında Dev Çıkışlar

  Avrupa’nın en büyük dijital yatırım yönetim şirketi olan CoinShares, haftalık kripto para fonlarına giriş – çıkış raporunu yayınladı. CoinShares tarafından yayınlanan rapora göre geçtiğimiz hafta en büyük çıkış Bitcoin’de (BTC) görüldü. Bu süreçte Bitcoin’den 132 milyon dolarlık çıkış kaydedilirken, listede Bitcoin’i ikinci sırada izleyen Ethereum (ETH) fonlarından ise 15,3 milyon dolarlık çıkış kaydedildi. Bitcoin ve Ethereum dışında altcoinler ve çoklu varlık yatırım fonlarında ise bu süreçte 6 milyon dolarlık ve 5 milyon dolarlık girişler kaydedildi.

  Çıkışların Büyük Kısmı Amerika Bölgesinden

  CoinShares raporuna göre kripto para fonlarında kaydedilen çıkışların %39’u Avrupa bölgesinden, %61’i ise Amerika bölgesindeki şirketlerde görüldü. Öte yandan büyük çıkışların yaşandığı bu süreçte işlem hacimlerinde de küçülme kaydedildi. Geçtiğimiz hafta CoinShares verilerine göre işlem hacimleri yıllık bazda 2,9 milyar dolara kıyasla 2,5 milyar dolarlık bir işlem hacmi kaydedildi. CoinShares, raporunda, önceki hafta görülen fiyat artışlarının bir fırsat olarak değerlendirildiğini ve yatırımcıların kâr almaya yöneldiğini belirtti.

  BTC Fonları Altında 37 Milyar Dolarlık Varlık Var

  CoinShares tarafından sunulan rapor kapsamında izlenen Bitcoin fonlarının yönetimi altında 37 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Diğer yandan Ethereum fonlarının yönetimi altında ise 14,4 milyar dolarlık, toplamda ise 56,6 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Kripto para piyasalarının, Bitcoin öncülüğünde girdiği fiyat eğilimlerinin, kurumsalların fon giriş – çıkışlarında etkili olması bekleniyor. Kripto piyasasında bu hareketler içinse dikkatler ABD’den gelecek verilere çevrilmiş durumda.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle