Kripto Para

FTX iflas etti! Sam Bankman-Fried 16 milyar dolar kaybetti

  Bir süredir iflas edeceği konuşulan FTX kripto para borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried iflas başvurusunda bulundu. Görevinden istifa eden SBF’nin 16 milyar dolarlık servetinin yok olduğu öğrenildi…

  Kripto para piyasasını sarsan gelişmelerin odağındaki isim Sam Bankman-Fried çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bir süredir likidite krizi yaşadığı için iflasın eşiğinde olduğu konuşulan FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried, şirketi kurtarmak için çok çabaladı. Ancak aradığı para kaynağına bir türlü ulaşamayan SBF, resmen Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. 

  FTX kripto para borsası ve borsayla ilgili şirketler hakkında Bölüm 11 iflas başvurusunun yapılması kripto para piyasasını yeniden sarstı. Haberin ardından Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para projesinde sert düşüş hareketi takip edildi. FTX borsasındaki CEO’luk görevinden istifa eden Sam Bankman-Fried’ın servetindeki kayıp ise herkesi şaşkına çevirdi.

  SBF 16 Milyar Dolar Kaybetti

  Bloomberg tarafından hazırlanan Milyarderler Endeksi’ne göre Sam Bankman-Fried’ın serveti sıfırlandı. Bu endekste FTX eski CEO’sunun 16 milyar dolarlık servetinde yüzde 100’lük düşüş yaşandığı görüldü. En son 861 milyon dolara gerileyen SBF’nin serveti, istifa açıklamasıyla birlikte sıfıra indi. Bu gelişmenin ardından Sam Bankman-Fried’ın 16 milyar dolarlık servetini kaybetmesiyle birlikte Bloomberg Milyarderler Endeksi’nden çıkarılması dikkat çekti.

  Eleştirilerin Odağı Haline Geldi 

  FTX borsası ve ilgili şirketler hakkında Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunan Sam Bankman-Fried, yaşananlardan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan SBF, “İşlerin bu hafta başında olduğu gibi çözülmesi beni şok etti.” dedi. Birkaç gün önce “FTX iyi durumda, varlıklar iyi durumda” ifadelerini kullanan SBF’nin sadece bir gün sonra FTX’in krize girdiğinin ortaya çıkması ise kafalarda soru işareti yarattı.

  Eski kripto para milyarderinin bu paylaşımları, kripto para topluluğunda büyük topladı. Sam Bankman-Fried’ın itiraf ettiği likidite krizinin ardından FTX US’in herhangi bir sıkıntı yaşamadığı öne sürülmüştü. Ancak yapılan iflas başvurusunda FTX US isminin de yer alması kripto para topluluğundan çok sert tepki çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle