Kripto Para

Çin’de BTC madenciliği konusunda yeni gelişme!

  Çin’in bazı bölgelerinde kripto para madencilerine yönelik bazı yasaklar uygulanıyor. Bu yasakların uygulandığı bölgelerden biri olan Çin’in İç Moğolistan bölgesinde, söz konusu yasağa ilişkin 8 maddelik yeni bir liste yayımlandı. Yeni maddelerin sadece İç Moğolistan bölgesinde uygulamaya konması bekleniyor.

  Kripto para piyasası, içinde bulunduğumuz haftaya girene kadar yaklaşık 10 gün boyunca sert değer kayıplarına sahne oldu. Bu değer kayıplarında birçok faktör etkisini gösterdi. Bu faktörlerden biri de Çin’de, kripto para madencilerine ve kripto para alım-satımlarına yönelik sıkı önlem açıklamaları oldu. Kripto para konusunda sert tutumları olan Çin’de, bir yasaklama haberi daha gündeme geldi. Ancak bu yasaklama uygulamasının bölgesel olarak kalması bekleniyor.

  İç Moğolistan Madencilik Karşıtlığı İle Biliniyor

  Pekin, 21 Mayıs tarihinde “Bitcoin madenciliğine karşı sıkı önlemler alınması” konusunda bir çağrı yaptı. Çağırı ilk olarak zaten kripto para madenciliği karşıtı ile bilinen İç Moğolistan’dan cevap buldu. İç Moğolistan bölgesinde, kripto para madenciliğine ilişkin yasaklara ek olarak 8 maddelik daha bir yasak listesi yayımlandı. İç Moğolistan, 2021 yılında kripto para madencilerini bölgeden uzaklaştırma kararı almıştı. Bölgede alınan kararın gerekçesi ise 5 yıllık kalkınma planında yer alan enerji hedeflerine ulaşmak.

  Önergede Dikkat Çeken Maddeler

  25 Mayıs Salı günü yayınlanan 8 maddelik listenin ilk maddesinde “çalışmalarını durdurmayı kasıtlı olarak ertelemiş” olan veri merkezlerine yönelik hukuki işlemlerin yapılabileceği belirtildi. Ayrıca söz konusu listenin 3. ve 4. maddelerinde de “telekomünikasyon şirketlerinin” ve “internet kafelerin” kripto para madenciliği yapmasının engellenmesi önerisi bulunuyor. Global Times’ta yer alan habere göre sunulan 8 maddelik önerge, 1 Haziran 2021 tarihine kadar değerlendirme aşamasında kalacak.

  Dovey Wan Özellikle 8. Maddeye Dikkat Çekti

  Yayımlanan 8 maddelik önergede dikkat çekici yasak önerileri yer alıyor. Primitive Crypto kurucu ortağı Dovey Wan, listede özellikle de 8. maddeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Bu maddede ise kripto para madenciliği yapmanın, vatandaşların sosyal kredi puanlarını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Ayrıca aynı madde kapsamında, devletteki konumunu kullanarak kripto para madenciliği yapan kamu çalışanlarına yönelik hukuki işlemlerin başlatılabileceği belirtiliyor. Çinli kripto muhabiri Colin Wu, aslında listede yeni bir uygulamanın yer almadığını dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle