Kripto Para

Son ABD verisi piyasalardaki dalgalanmayı artırdı!

  Bugün haftanın en önemli ABD verisi açıklandı! Haftanın son işlem gününde açıklanan kritik ABD Kişisel Tüketim Giderleri açıklanması ardından kripto para piyasalarında farklı yönlerde dalgalanma gözlendi.

  Kripto para piyasalarının da yakından takip ettiği kritik Amerika Birleşik Devletleri (ABD) verisi açıklandı. Bu hafta başından bu yana merakla beklenen ABD’nin Kişisel Tüketim Giderleri verisi haftanın son işlem gününde açıklanırken, açıklanan veriler ardından Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerde fiyat dalgalanması görüldü.

  Kritik ABD Verisi Açıklandı!

  26 Mayıs tarihinde saat 15.30’da açıklanan ABD Kişisel Tüketim Giderleri verisi haftanın en çok merak edilen veri açıklamasıydı. Piyasalarda ani dalgalanmaya yol açan veriler beklentinin az üzerinde geldi.

  Aylık Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi yüzde 0,4 olarak açıklanırken, önceki ay yüzde 0,3 olan bu verinin beklentisi de yine yüzde 0,3 idi. Yıllık Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi ise yüzde 4,7 olarak açıklanırken, bu veriler için beklenti yüzde 4,6 idi. Açıklanan diğer veriler ise şu şekilde:

  • Yıllık ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi – Yüzde 4,4 (Beklenti yüzde 3,9 – Önceki yüzde 4,2)
  • Aylık ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi – Yüzde 0,4 (Beklenti yüzde 0,4 – Önceki yüzde 0,1)
  • Aylık ABD Kişisel Gelir – Yüzde 0,4 (Beklenti yüzde 0,4 – Önceki yüzde 0,3)
  • Aylık ABD Kişisel Gider – Yüzde 0,8 (Beklenti yüzde 0,4 – Önceki yüzde 0,1)

  Piyasalar Verilere Nasıl Tepki Verdi?

  Açıklanan veriler geleneksel piyasalar kadar kripto para piyasalarında da yakından takip ediliyordu. BTC fiyatı açıklanan verilerle birlikte yüzde 0,29’luk bir ani yükseliş gerçekleştirdi ve 26 bin 528 dolara ulaştı. BTC fiyatı şu anda %bitcoin+usd% dolardan işlem görüyor.

  Ons altın 1952 dolardan 1944 dolara gerilerken, dolar endeksi verilerin açıklanması ile birlikte 107,29’a geriledi. Euro endeksi ise 107,29’a düşüş gerçekleştirirken, açıklanan verilerden en karlı çıkan ürün ABD Doları oldu. ABD Doları endeksinde yukarı yön beklenirken, kripto para piyasaları tarafında meydana gelebilecek senaryolar yakından takip edilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle