Jack Purdy merkeziyetsiz borsalardaki rekoru analiz etti

  Kripto para analiz şirketi Dune Analytics verilerine göre merkeziyetsiz borsa hacimlerinde ocak ayında rekor kırıldı. Messari ekibinden Jack Purdy, bu hacmin büyümeye devam ettiğine dikkat çekti…

  Kripto para piyasalarında geride bıraktığımız ocak ayı itibarıyla merkeziyetsiz borsalardaki hacim rekoru kırıldığı görüldü. Ocak ayı işlem hacmi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 50 milyar dolar seviyesini aşarak, daha önceki 26 milyar dolarlık rekoruna adeta fark attı. 

  Merkeziyetsiz Borsa İşlemlerinde Devasa Büyüme

  Kripto para analiz şirketi Dune Analytics’ten gelen son verilere göre Aralık 2020’de 23.5 milyar dolar olan toplam hacim, Ocak 2021 itibariyle 55.8 milyar dolara ulaştı. Messari ekibinden Jack Purdy, bu yeni alım satım platformlarının hacminin büyümeye deva ettiğini söyledi. Purdy’e göre kişilerin kripto yerel bir ortamda işlem yapmayı giderek daha fazla tercih etmesi bu büyümeyi tetikliyor.

  Kripto para basınına bu konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunan ünlü analist Jack Purdy, bu büyümeyle ortaya çıkan rekoru değerlendirdi. Popüler analist önümüzdeki dönemde de büyümenin devam edeceğini şu ifadelerle açıkladı: “Bu durum, daha likit hale geldikçe ve kullanıcı deneyimi merkezi platformlara rakip olacak şekilde geliştikçe muhtemelen devam edecek.”

  Uniswap Borsası Liderliği Üstlendi

  Kripto para dünyasının giderek daha fazla dikkat çeken platformu haline gelen merkeziyetsiz borsalar, kripto para yatırımcılarının da ilgisini toplamaya devam ediyor. DeFi borsası olarak da adlandırılan bu alanın en popüler isimlerinden biri Uniswap olarak kabul ediliyor. Söz konusu merkeziyetsiz borsa, bu kategorideki rekor kıran toplam hacmin %45’inden fazlasını temsil etti.

  Kripto para analiz şirketlerinden gelen güncel verilere göre Uniswap borsası tek başına ocak ayına 25.9 milyar dolarlık bir işlem hacmi gördü. Uniswap’ın dikkat çeken rakibi Sushiswap ise, geçen ay 12.2 milyar dolar ile toplam hacmin yaklaşık %22’sini temsil etti. Kripto para uzmanları önümüzdeki dönemde bu borsalardaki işlem hacimlerinin giderek büyüyebileceğini belirtiyor. 


  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle