USDT için tehlike çanları mı? FED yetkilisi tehdit dedi

  Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, kripto para sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Üst düzey bir Fed yetkilisi, Tether’i (USDT) finansal sistemin istikrarı için bir risk olarak gördüğünü ifade etti…

  ABD Merkez Bankası (FED) yetkilisi Eric Rosengren, kripto para piyasasına yönelik dikkat çekici açıkalmalar yaptı. Tether (USDT) hakkında konuşan Rosengren, bunu finansal sistemin istikrarı için bir risk olarak değerlendirdi. ABD merkez bankasının izlediği finansal istikrarı tehdit eden unsurlar arasında gösterdiği Tether için olumsuz konuştu.

  Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, stabil kripto parayı, kısa vadeli kredi piyasalarının yeni ‘disruptor’ları olarak tanımlamasıyla dikkatleri üzerine çekti. Üst düzey FED yetkilisi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tether ve stabil kripto paralara dikkat çekiyorum. Çünkü portföylerine baktığınızda temel olarak bir birinci para piyasası fonunun portföyüne benzer fakat belki daha riskli. Kısa vadeli kredi piyasalarını zamanla aksatabilecek şeyler hakkında genişçe düşünmeliyiz.”

  Kripto Para Piyasasına Sert Eleştiriler

  ABD merkez bankasının finansal istikrarını tehdit eden unsurlardan biri olarak gösterdiği Tether’i eleştiren Rosengren açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Kesinlikle stabil kripto paralar da burada bir unsurdur. Stabil kripto para piyasası büyüyor ve giderek ekonomimizin daha önemli bir sektörü haline geliyor. Oldukça düzensiz olan bu piyasada insanlar bu tür araçlardan çok hızlı kaçtığında olacakları ciddiye almamız gerektiğinden endişe duyuyorum.”

  Finans ve yatırım dünyasının deneyimli isimlerinden Bitcoin destekçisi, Caitlin Long bu konuda FED yetkilisinden gelen ifadeleri yorumladı: “İlginç olan, Fed Başkanı Jerome Powell ve Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard stabil kripto paralar hakkında konuşmaya başladı. Ama Rosengren Tether’in ismini zikrederek konuşuyor. Açıklamaların dozu yükseliyor.”

  Dijital Dolar Çalışmaları Sürüyor

  FED yetkililerinin daha önce bu konuda açık sözlü hareket etmedikleri eleştirileri yapıldı. Dijital Dolar çalışmalarına ara vermeden devam eden FED, yaz aylarında bu alandaki son durumu özetleyen bir rapor yayınlayacak. Raporda bankanın, merkez bankası dijital para birimlerinin riskleri ve faydaları dahil, dijital ödemeler hakkında düşüncesi açıklanacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle