Chainlink (LINK) nedir?

  Bu yazımızda Ethereum tabanında geliştirilen bir token olan Chainlink (LINK) hakkında bilgileri sunacağız. 2021 senesi sonunda fiyat artışı yapabileceği düşünülen LINK Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, onun için gelen analist yorumları ne yönde sorularına açıklık getirmeye çalışacağız.

  Chainlink (LINK) Coin Nedir?

  Chainlink (LINK) Coin, akıllı sözleşmeler üzerinden harici veri bağlantısını gerçekleştiren kendi ağının yerel kripto para birimidir. Doğrulanabilir ve güvenliği yükselten akıllı sözleşmeler ile işleme girer. LINK Coin ile zincir dışında olan veriler, akıllı sözleşmeler üzerine aktarılabilir. LINK Coin ERC-20 tokenları arasında yer alır. Bu yüzden işlemleri Ethereum ağına bağlıdır.

  Projenin Amacı ve White Paper

  LINK Coin projesinde amaç zincir dışında yer alan ve gerçek dünyada olan bilgileri kriptografik evrene taşıyabilmektir. Örneğin bir kurumsal yatırımcı diğer bir kurumsal yatırımcı ile özelleştirilmiş bir takas veya yatırım işlemi başlatmak isteyebilir. Bu durumda en ideal şekilde özel detayları akıllı sözleşmeye geçirebilen bir altcoine ihtiyaç duyulur. LINK Coin bu amaçla üretilmiştir. Proje hakkında daha derin bilgi edinmek için https://link.smartcontract.com/whitepaper linkinden erişebileceğiniz Whitepaper’ı inceleyebilirsiniz.

  Chainlink Yorum

  LINK Coin hakkında analist ve yatırımcı yorumları incelendiğinde onu için güçlü bir imaj çizildiği görülür. Analistler altcoinler içinde LINK Coin’in önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyorlar. 

  Analistler LINK token karşılığında kurumsal yatırımcıların veya token geliştiricilerin özel akıllı sözleşmeleri de Blockchain’e entegre edebildiklerini ifade ediyorlar. Diğer yandan kurumsal şirketlerinin hizmetlerini Blockchain’e adapte etmek isteyenlerinde yeni bir Blockchain kurmak yerine, Chainlink ödemeleri ile özel bir alanda faydalanma yolunu tercih ettiklerini açıklıyorlar. 

  LINK Coin Geleceği 2021

  Analistler LINK Coin’in yakın geleceğinde değer kazanımı olabileceğini düşünüyorlar. 2021 senesinin ilk periyodu tamamlanırken LINK Coin fiyatının etkili şekilde yükselebileceğini açıkladılar. Aayush Jindal, Cactus, Credible Crypto gibi analistler LINK Coin’in ilk yarı sonunda 35 dolar ile 40 dolar bandı arasında konumlanabileceğini düşünüyorlar. 

  İkinci artış beklentisi ise 2021 sene sonu için veriliyor. Yıl sonunda LINK Coin değerinin 40 dolar ile 50 dolar bandı arasından olacağını düşünüyorlar. Bu açıdan onun için geleceğe yönelik parlak bir tablo çizdiler.

  LINK Fiyatı Ne Kadar?

  Güncel durumda 1 LINK coin fiyatı %chainlink+try% TL. Döviz cinsinden ise %chainlink+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Chainlink 24 saatte %chainlink+yuzde%.

  Kripto para piyasasının yüksek volatilitesinden etkilenen LINK Coin fiyatı anlık değişime uğrayabilir. Güncel fiyat takibi ardından yatırım pozisyonu almak gerekir.

  Chainlink (LINK) Coin Nasıl Alınır?

  Chainlink (LINK) Coin almak için izlenen adımlar şunlardır:

  • 1. Adım: LINK Coin, Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, FTX gibi kripto para borsalarından alınabilir. Bu borsalardan seçtiğinize internet yoluyla giriş yapabilirsiniz.
  • 2. Adım: Borsaya giriş gerçekleştirildiğinde hesap açılışının yapılması ve KYC onay işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.
  • 3. Adım: KYC onayı ardından erişilen ana sayfadan “para yatır“ bölümüne erişip, cüzdana para transfer etmek gerekiyor.
  • 4. Adım: Para transferini gerçekleştirdikten sonra, LINK Coin paritesinin yer aldığı işlem sayfasına erişilmelidir.
  • 5. Adım: Satın alma işleminin yapıldığı sayfada uygun görülen fiyattan LINK Coin alım emri verilir veya o anki mevcut fiyat üzerinden alım gerçekleştirilir.
  • 6. Adım: Aldığınız LINK Coin miktarını borsa hesabına ait sanal cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Daha güvenli saklama koşulları için donanım cüzdanda LINK Coin saklamayı tercih edebilirsiniz. 

  Bu yol haritasını doğru şekilde izlediğimizde alımı tamamlayabilirsiniz.

  Avantajları Neler?

  Chainlink (LINK) Coin avantajları hakkında detaylar:

  • Akıllı Sözleşme Özelleştirme: LINK Coin tamamen özel akıllı sözleşmeleri yaratmaya imkan sağlar. LINK Coin ödemesi ardından bir geliştirici veya kurumsal yatırımcı akıllı kontraktlara işlem yapacağı safla aralarında özel olacak detayları ekleyebilir. Bu işlemde büyük bir güvenlik ve özelleştirme avantajı sağlar.
  • Blockchain Entegrasyonu: Hizmetlerini Blockchain’e aktarmak entegre etmek isteyen bir kişi Blockchainde bu alanı LINK Coin ödemesi ile elde eder. Normal şartlarda yeni bi Blockchain’i şirket hizmetleri için inşa etme yükünden kurtulur.
  • Yüksek Erişilebilirlik: LINK Coin birden fazla işlem hacmi geniş borsada işlem girer. Özellikle global anlamda kabul gören borsaların listesindedir. Bu yüzden kripto para hesabı olan her yatırımcı rahatlık ona ulaşır.

  Dezavantajları Ne?

  Chainlink (LINK) Coin dezavantajları şunlardır:

  • Hız Düşüklüğü: LINK Coin bir ERC-20 tokendir. Artık o kadar fazla ERC-20 token ve DeFi protokole bağlı token bulunuyor ki bunlar Ethereum ağında sıkışmaya yol açıyor. Bu yüzden LINK Coin alım-satım işleminde onay süresi uzayabilir. 
  • Saldırı Riski: LINK Coin her kripto para birimi gibi sanal cüzdandayken ağda oluşabilecek saldırılan riski atındadır. Donanım cüzdanda saklanması tercih edildiğinde risk düşürülür.
  • Pahalı Transferler: LINK coin ETH ağı üzerinden çalıştığından dolayı transferlerde yüksek miktarda gas (harç) ücreti ödemek gerekiyor

  Sonuç: LINK Coin Yıl Sonunda Artabilir!

  LINK Coin 2021 senesi ilk periyodunda ve sene sonunda değer kazanması beklenen altcoinlerden birisi. Gerçek dünya verileri ve hizmetlerini Blockchain’e aktarmaya yarayan teknolojisi ise herkesin beğenisini topluyor. Ayrıca adı Google ile anıldığı günden beri tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. LINK Coin gelecekte bu parlak imajını koruyabilecek mi hep birlikte ilerleyen aylarda göreceğiz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle