Chainlink (LINK) nedir?

  Chainlink, Visa ve PayPal gibi ödeme hizmetleri, HSBC ve Wells Fargo gibi bankalar, Bitcoin, Ethereum gibi Blockchain’ler arasında köprü kurma hedefine sahip bir Blockchain projesidir. 2015 senesinde hayata geçirilmiş ve 2017 yılında ICO token satışında ERC-20 token’ı olarak LINK adıyla halka sunulmuştur.

  Chainlink (LINK) Nedir?

  Chainlink şuanda Ethereum üzerinde bulunan ve diğer Ethereum dAAp’lerine bağlantı desteği sunan projedir. Birlikte çalışılabilirlik hedefi üzerine geliştirilmiştir. Projenin kurucuları, yakında daha fazla Blockchain’i desteklemeyi düşünürler. Token olan LINK ise toplam arz miktarı 1.000.000.000 ile sınırlandırılan kripto para birimidir.

  Chainlink’in ana odak noktası akıllı sözleşmelerdir. Chainlink, akıllı sözleşmeye bağlanmak istenilen herhangi bir harici API’ye erişim gerçekleştirir. Bu kapsamda bir ödeme sistemi veya bankacılık ağına sözleşme üzerinden ödeme gerçekleştirmek mümkün hale gelir.

  LINK Hangi Ülkenin?

  LINK ABD sınırları içinde geliştirilmiştir. Chainlink ağının kripto para birimi olan LINK, Ethereum platformu içinde üretilmiştir. ERC-20 akıllı kontrat jetonu olarak tanınır. LINK, ERC-20 destekli çevrimiçi, masaüstü, mobil ve donanım cüzdanlarda muhafaza edilebilir.

  Aslında her hangi bir hükümete, finansal kuruluşa veya merkeze bağlı değildir. Kripto para biriminin en temel özelliği olan herkese açık ağda kullanıma sunulma niteliğini taşır. LINK merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak, Ethereum içinde yer alan yazılımlardan destek alınarak üretilmiştir. Burada amaç tün Ethereum kullanıcılarına LINK kripto para birimi ödemesi üzerinden akıllı sözleşme kullanım fırsatı sunmaktır.

  Chainlink (LINK) Nasıl Üretilir?

  Chainlink üretimi Ethereum sistemi üzerinden yapılır. Tüm Chainlink miktarı ise şirket tarafından üretilmektedir. Bir madencilik işlemi kapsamında LINK üretimi yapmak mümkün değildir. Aslında kripto paraların ortak özelliklerinden biri madencilik işlemi ile üretilebilmeleridir. LINK bir kripto para birimi olmasına rağmen sadece köprü kurma ve kar getirme amaçları ile üretildiğinden, madenciliği yapılmaz.

  Kripto para üretimi gerçekleştirmek isteyenler BTC veya ETH madenciliğini tercih ederek en avantajlı koşullarda madencilik yapabilirler. Bu kapsamda eğer tüm gün boyunca kripto para üretimi yapılmak isteniyorsa ETH, belirli aralıklar ile yapılan üretimden havuzlara dahil olmadan tek seferde etkili kazanç elde edilmek isteniyorsa BTC madenciliği tercih edilmelidir. Uzun vadeli madencilik işlemlerinde ETH getirisi daha fazladır. Bu kapsamda BTC madenciliği için mutlaka ASIC cihaz ile bilgisayar desteklenmeli, ETH madenciliği için ise ekran kartı kalitesi yüksek bilgisayar kullanılmalıdır.

  Bu bilgisayarlar ile BTC için Bitcoin madenci havuzlarına ETH için ise Ethereum üzerindeki madenci havuzlarına giriş yapılır. Ethereum ve Bitcoin Blockchain ağından gelen bir dizi karmaşık matematik problem bilgisayardan yazılım destekleri ile çözülür. Her bir çözümde takas işlemi için onay verilmiş olurken, BTC ve ETH açığa çıkar. Madenciler bu işlem ardından BTC ve ETH ile ödüllendirilir. Konu olan aşamaların ve üretimin LINK için yapılması şuan mümkün değil.

  Chainlink (LINK) Nasıl Alınır?

  LINK kripto para borsalarından alınır. Satın alma işlemi yapılacak kripto para borsalarının lisanslı olmasına dikkat edilmelidir. Bu kapsamda ilk olarak internet üzerinden kripto para borsası platformlarına giriş yapılarak, ana sayfasında lisans belgesini yayınlayan aracı şirketler arasından tercih yapılmalıdır. Bu işlem ardından platformların ana sayfalarında yer alan " kayıt ol" veya "üye ol" sekmelerine giriş sağlanmalıdır.

  Bu işlem ile erişilen üyelik tablosu üzerine gerekli kimlik ve iletişim bilgileri girilip, "hesap oluştur" kutucuğuna tıklanır. Açılan hesap içerisine dolar, euro, TL para birimleri banka hesaplarından transfer edilip, platform sayfasından " kripto para satın alma işlemleri" sekmesine girilmelidir. Bu alanda LINK kripto para birimi işaretlendikten sonra, "satın alma emri ver" seçeneğine tıklanır. İşlem ile alınan LINK miktarı kripto para cüzdanında görüntülenir.

  Chainlink Nasıl Saklanır?

  Chainlink 3 farklı tip kripto para cüzdanı içinde saklanabilir. Kullanılan kripto cüzdanların ise mutlaka Ethereum yazılımını ve ERC-20 protokolünü destekliyor olması gerekir. İlk yöntemde bir kripto para borsası kaydı sırasında rahatlıkla edinilebilen sanal cüzdanlar saklama işlemi için tercih edilebilir. Bu cüzdanların güvenlik koşulları donanım cüzdana göre daha düşüktür.

  İkinci olarak ise internet üzerinden rahatlıkla erişim sağlanan ve bilgisayar masaüstüne indirilerek, masaüstünden bakiye görüntüleme imkanı kazanılan ERC-20 destekli masaüstü kripto para cüzdanı alınır. Üçüncü seçenekte ise internet üzerindeki teknoloji mağazalarında satışı yapılan donanım yani fizik cüzdan temin edilir.

  En güvenilir olan cüzdan tipi donanım model Ethereum cüzdanlarıdır. Bu cüzdan içinde LINK’ler hem özel anahtar şifresi ile hem de PIN kodu ile korunurlar. Metal ve sert plastik dış yüzeyleri sayesinde kırılmalara dayanıklıdırlar. Uzun yıllar boyunca LINK saklamak için kullanılırlar. Cüzdanların şifrelerinin unutulması haline ise sahibinin şifreyi hatırlaması gerekir. Şifre hatırlanmazsa LINK bakiyesine erişilemez.

  Chainlink (LINK) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  LINK madenciliği yapılamaz. LINK sadece şirket tarafından üretilerek Ethereum akıllı sözleşmelerine erişimde aracı bir kripto para birimi olarak piyasaya sunulur. Madencilik işlemleri yapmak isteyenler BTC veya ETH madenciliği gerçekleştirmelidirler.

  Chainlink'in Avantajları Neler?

  Chainlink avantajları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

  • Blockchain dışı sistemlerin blockchain sistemine entegre olması avantajını sağlar.
  • LINK ödemeleri ile akıllı sözleşmelerden yararlanabilmeyi sağlar.
  • API tabanlı şirketlere Blockchain ağını kullanabilme avantajı sunar.
  • Kripto para borsası alım-satım işlemlerinde kar elde etme avantajı sunar.
  • Diğer kripto para cinsleri ile takas avantajı sunar.
  • Dünyanın her yerinden tercih edilen alana kripto para gönderim avantajı sunar.
  • Saat ve tarih kısıtlaması olmadan, üst limit sınırlaması yaşamadan LINK gönderimi yapılabilir.
  • Kendisi ile uyumlu yazılama sahip PIN kodlu kripto cüzdan kullanım avantajı sunar.
  • Düşük işlem ücreti ödeme avantajı sunar.
  • Dakikalar içinde transfer yapabilmeye imkan tanır.

  Bu gibi avantajları sunan LINK ile hem kripto para borsaları üzerinden alım-satım hem de Ethereum üzerinden akıllı sözleşme kullanımı yapılabilmektedir.

  LINK’in bir diğer avantajı ise fiyat hareketliliğinin BTC ve ETH kripto para birimlerine göre daha az olmasıdır. Bu kapsamda alım-satım işlemleri sırasında yüksek kayba uğrama riski düşer. Bu durum kısa vadede yüksek kazanç sağlamak isteyen yatırımcı grupları yerine orta vadede risksiz şekilde kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için bir avantaj niteliğindedir.

  Dezavantajları Neler?

  LINK dezavantajları BTC ve ETH kadar yüksek kazanç getirisi sunmama, kripto para cüzdanlarından saklanma koşullarında rağmen virüslere karşı açık olma riskleridir. Diğer yandan LINK ile madencilik işlemleri yapılamaz. Yatırımcılar tarafından LINK üretilemez.

  Merkeziyetsiz anlayışın yer aldığı ve kripto para üretim koşullarının herkese açık şekilde sunulduğu kripto para borsasında madencilik işleminin sunulmaması bir dezavantaj olarak nitelendirilir. Özellikle madencilik ile uğraşmak isteyenler bu kapsamda LINK’i tercih etmezler. Talep oranının düşmesi ise LINK fiyat değerlerinin maksimum noktaya ulaşamamasına sebep olur.

  Bu kapsamda kısa vadede yüksek kazanç elde etmek isteyen kripto para borsası yatırımcıları LINK ile işlem yapmak yerine BTC ve ETH birimlerine yönelir. Bu gibi dezavantajlar taşıyan LINK, akıllı kontratların kullanımı için ise avantajlı koşullar sunar. LINK’in görevi blockchain sistemi dışında kalanlar için bir köprü olmaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle