Kripto Para

SEC köşeye sıkışıyor! “XRP ordusu SEC’ye karşı” 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı dava devam ederken, XRP toplulukları daha güçlü şekilde harekete geçmeye başladı. On binlerce XRP destekçisi, başlatılan imza kampanyası ile dava sürecine dahil olmak istiyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, bu noktada XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ve XRP satışlarının suç teşkil ettiğini öne sürdü. Bu iddialara karşı çıkan Ripple ile SEC arasındaki dava uzadıkça uzadı ve hala davadan nihai bir karar çıkmadı. Davanın en büyük mağdur taraflarından biri olan XRP yatırımcıları da bu uzayan sürece dahil olmak için çeşitli yöntemler geliştirdi ve geliştirmeye de devam ediyor.

  İsteyen Herkes Kayıt Oluşturabiliyor

  XRP toplulukları, hala sonuçlanmayan dava için bu kez de doğrudan SEC’yi karşılarına aldı. Tüm dünyadan on binlerce XRP destekçisi, https://bit.ly/xrpsec adresi üzerinden kayıt oluşturarak bu kampanyaya katılabiliyor. Kampanya, SEC’ye karşı uluslararası bir davayı temsil ediyor ve kampanyaya katılanların XRP yatırımının olması gerekmiyor. İsteyen herkes bu dava sürecine dahil olarak kampanyada imza atabiliyor. Şu ana kadar gelen kayıtlar 42 bini geçmiş durumda. Sayının gittikçe daha da artması bekleniyor.

  Türkiye Dahil 55 Ülkeden Katılım Var

  Söz konusu kampanyaya Türkiye de dahil olmak üzere 55 farklı ülkeden on binlerce yatırımcı kayıt yaptırmış durumda. Kampanyaya katılanların %42’lik dilimini ise ABD dışından destek olanlar oluşturuyor. SEC-Ripple arasındaki davayı yakından takip eden ve sürece ilişkin zaman zaman bilgiler paylaşan avukat John Deaton da bu kampanyaya ilişkin, Twitter üzerinden bir görsel paylaştı. Deaton söz konusu paylaşımına da “XRP ordusu SEC’ye karşı” notunu düştü. Ancak bazı takipçiler, bu hamlenin gerçekçi olmadığı yönünde eleştirilerde bulundu.

  Gary Gensler Sessizliğini Bozmuyor

  Dava süreci başladığından bu yana davalı konumunda olan Ripple, ısrarla bu davanın sadece Ripple şirketine yönelik olmadığını, kripto para topluluklarını da hedef aldığını belirtiyordu. Şimdiye kadar kripto paralar konusunda birçok açıklamada bulunan SEC Başkanı Gary Gensler ise henüz bu dava ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Söz konusu SEC-Ripple davası, Gensler’den önce SEC’nin başında Jay Clayton varken açılmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle