Kripto Para

Bu kullanıcı BTC düşüşünü 1 gün önceden tam yerinde bildi

  Kripto para piyasaları 12-19 Mayıs tarihleri arasında inanılmaz değer kayıpları yaşadı. Özellikle 19 Mayıs tarihine gelindiğinde, piyasanın toplam değerinde yüz milyarlarca dolarlık azalmalar oldu. Azalmalar yaşanırken, 4chan platformunda bir kişi, Bitcoin’in (BTC) 30 bin dolar seviyesine düşeceğini 1 gün önceden tahmin etti. Bu durum, piyasada soru işaretlerini doğurdu.

  Kripto para piyasalarında 12-19 Mayıs tarihleri arasında öngörülemez değer kayıpları yaşandı. Bu tarihlerde Bitcoin (BTC) düşüş eğilimine girdi ve karşılaştığı satış baskılarıyla düşüşlerini hızlandırdı. Ancak aynı süreçte çift yönlü dalgalanma yaşamasına rağmen Bitcoin, 19 Mayıs tarihinde geri çekilmenin derinleşmesi ile birlikte 30 bin dolar seviyesini gördü. Lider kripto para birimindeki bu geri çekilme, haliyle benzer şekilde kripto para piyasalarının da değerini etkiledi. Toplu düşüşler sonrasında kripto para piyasasının toplam değerinde yüz milyarlarca dolarlık azalmalar oldu.

  Piyasalar sert düşüşler ile kan ağlarken 4chan platformu üzerinde bir kullanıcı, Bitcoin’in 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesini göreceğini 1 gün önceden doğru şekilde tahmin etti. Kullanıcının bu tahmini öylesine, hiçbir dayanağı olmadan mı ortaya atıldı, yoksa herhangi bir dayanağı var mıydı bilinmiyor. Ancak bu başarılı nokta atışı tahmin insanların dikkatini çekti ve hatta bazı soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

  Anonim Kullanıcının Açıklamaları

  4chan platformunda “ti0XB+Fa” isimli anonim kullanıcı 18 Mayıs 22.06’de bir paylaşımda bulundu. Kullanıcı paylaşımında “içeriden bilgi” aldığını söyledi ve açıklama yaptı. Kullanıcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yaşananları takip edenlere sesleniyorum, yakında Çin’den bir yeni açıklama daha gelecek. Size hangi firmada çalıştığımı söyleyemem ama devasa bir firma olduğunu ve Çin Halk Cumhuriyeti ile iş yaptığını söyleyebilirim. Çin’in yaptığı basın duyurusunun amacı BTC fiyatını (19 Mayıs TSİ) 10.00’dan önce düşürebildiği kadar düşürmek.

  İlk önce fiyatları belli bir seviyenin altına düşürecekler ve böylece tek bir yatırımcıyı likidite etmek için organize bir satış düzenleyecekler. Bu alıcının kim olduğunu söyleyemem ama fiyatlar dipteyken yüklü miktarda alım yaptı. Fiyatların dip yapmasından da zaten kısmen o sorumluydu. Eğer zengin olmak istiyorsanız bir kahve yapın ve büyük düşüşü izleyin. Düşüşten sonra fiyatlar hızla yükselecek. Bizim tahminimiz 70 bin.”

  Anonim Kullanıcı Paylaşımını Güncelledi

  Daha sonra 19 Mayıs sabahında farklı kullanıcı adıyla, aynı kişi olduğu tahmin edilen anonim kişi bir açıklamada daha bulundu. Bu kez bu kişi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Henüz söylemek için erken ama taraflardan biri açgözlülüğü yüzünden plana sadık kalmıyor. Operasyon (TSİ) 16.00’a ertelendi. Gözünüz 30 binde olsun.”

  Coinbase verilerine göre TSİ 16.10’da BTC 30 bin doları gördü. 4chain üzerinde ortaya atılan “organizasyon” iddiaları tamamen “iddia” boyutunda ve henüz bu iddialara ilişkin kesin bir kanıt bulunmuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle