BTC menkul kıymet mi? SEC eski başkanı yanıtladı

  Ripple davası ile kripto para piyasalarında son dönemlerde gündeme gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in (BTC) menkul kıymet olmadığını ifade etti. Clayton, henüz kendisi başkanlık görevinde gelmeden önce bile SEC’nin Bitcoin adına “Menkul kıymet varlığı değil” kararı verdiğini söyledi.

  SEC’nin Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine “XRP’nin menkul kıymet olduğu” gerekçesi ile açtığı davanın ardından büyük ölçekli kripto para birimlerinin durumları sorgulanmaya başladı. Zira dava sonrasında XRP’nin çok büyük darbeler alması ile birlikte hem Ripple şirketi birçok ortaklığını kaybederek zarar gördü hem de XRP fiyatı 0,17 dolar seviyelerine kadar geriledi. XRP’nin fiyatta dip noktalarını görmesi ile birlikte davadan en çok etkilenenler de XRP yatırımcıları oldu. Çünkü milyonlarca XRP yatırımcısı bu düşüşlerde büyük zararlara uğradı.

  XRP yatırımcılarının davadan dilinin yanması ile birlikte tüm dünyada en çok işlem gören kripto para birimi Bitcoin’in “menkul kıymet” durumu sorgulanmaya başladı. Ripple’a dava açan SEC eski başkanı Jay Clayton, son günlerde gündeme gelen bu konu hakkında Bitcoin yatırımcılarını rahatlatan bir açıklamada bulundu.

  “SEC’ye Girmeden Önce Karar Verilmişti”

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC davasında “XRP’yi Bitcoin ve Ethereum’dan (ETH) ayıran özelliklerin” neler olduğunu sorarak, güçlü bir argüman ortaya koymuştu. Bu durum davada Ripple’ın elini güçlendirdi. Ancak Garlinghouse’un açıklamalarından bağımsız olarak Jay Clayton, CNBC’ye verdiği röportajda Bitcoin’in durumunu değerlendirdi. Clayton yaptığı açıklamalarında “SEC’ye girmeden önce Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığına karar verilmişti. Bu sebeple SEC’nin BTC üzerindeki yetkisi fazlasıyla dolaylı oldu.” dedi.

  Clayton Benzer Açıklamaları Daha Önce De Yapmıştı

  Aslında SEC eski başkanı Jay Clayton, Nisan 2018 döneminde bir kongre duruşmasında Bitcoin ile ilgili benzer açıklamaları dile getirmişti. Kamuoyuna açık olarak gerçekleştirilen yorumlarda Clayton, o dönemde de Bitcoin’in bir menkul kıymet varlığı olmadığını söylemişti.

  Clayton söz konusu dönemdeki açıklamalarında Bitcoin’i “En çok alıntı yapılan, saf bir değişim aracı” sözleriyle tanımlamıştı ve “İnsan tarafından menkul kıymet olmadığı belirlenen para biriminin ikamesi” açıklamasını dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle