İngiltere Merkez Bankası Bitcoin’i kötüledi!

  Kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin hakkında olumsuz açıklamalarıyla tanınan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bunlara bir yenisini daha ekledi. Başkan, kripto paraların istikrarlı olmamasına rağmen insanlar tarafından sevildiğini söyledi…

  İngiltere Merkez Bankası, geçmişten bu yana kripto para sektörüne yönelik mesafeli tutumuyla öne çıkan kurumlar arasında yer alıyor. Son dönemde kripto para piyasasına giriş yapmak isteyen yatırımcılara dikkat çekici uyarılarda bulunan bankadan yeni açıklamalar geldi. Başkan Andrew Bailey, CityUK yıllık konferansında bu konuyu değerlendirdi

  Daha önceden “Kripto paralara, ancak paranızın tamamını kaybetmeye hazırsanız yatırım yapın.” tarzında açıklamalar yapan başkan yine benzer tarzda konuştu. Büyük teknoloji platformları veya şirketler tarafından geliştirilen stablecoinlere de parantez açan Başkan Bailey’in kullandığı ifadeler dikkat çekti. 

  Stablecoin ve Bitcoin Ayrımı Yaptı

  İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Bitcoin ve stablecoin farkını açıklarken şunları vurguladı: “Bitcoin gibi bir kripto varlık, para değildir ve bir dayanağı olmadığı için içsel değeri de yoktur. İnsanlar bunlara sahip olmayı sevdikleri için dışsal değerleri olabilir. Fakat bu değer, yüksek düzeyde dengesizdir.”

  Bitcoin’den dengesiz ve “para değil” şeklinde bahseden başkanın bu açıklamaları şaşırtmadı. Bitcoin ve kripto par sektörüne temkinli yaklaşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı, belli bir dayanağı olabilen dijital paraların ise içsel değerinin olabileceğini açıkladı. Başkan bunlara örnek olarak stablecoinleri gösterdi.

  İngiltere Merkez Bankasının Stablecoin Çalışmaları

  Stablecoinlerin, piyasada hem değer saklama hem ödeme aracı olarak kullanılabileceği ve bu yüzden güvenilir olması gerektiğini belirten Bailey, önemli açıklamalar yaptı. Merkez bankası, stablecoin üreticilerinden sermaye ve likidite şartı, merkez bankası desteği gibi şartların aranabileceğini açıklamıştı.

  Bailey son olarak dijital merkez bankası parası (CBDC) ile stablecoinlerin birbirini dışlamadan var olabileceğini söyledi. Parasal sistemlere duyulan güveni pekiştirmek için CBDC’lerden mutlaka yararlanılması gerektiğini vurguladı. Toplantı sırasında ayrıca, İngiltere Merkez Bankasının, dijital merkez bankası parası çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle