Kripto Para

Bitcoin sınavı geçti! Kayıplarını telafi ediyor

  Geçtiğimiz hafta yaşadığı yükselişin ardından pazar günü sert bir düzeltme ile karşı karşıya kalan Bitcoin, yönünü yukarı çevirdi. Yüzde 14’e varan fiyat düşüşü ile yatırımcılarını endişelendiren lider kripto para birimi toparlanmaya başladı. Bitcoin yeniden 57 bin doların üzerine çıktı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin, geçtiğimiz hafta Coinbase hisselerinin Nasdaq’ta listelenmesi başta olmak üzere kripto para piyasasındaki olumlu gelişmelerin etkisi ile yükselişe geçmiş ve 64 bin doları aşarak tarihi rekorunu tazelemişti. Bitcoin yeni rekoru ile yatırımcılarını sevindirirken, analistlerin beklediği sert düzeltme yaşandı. Pazar günü yüzde 14 oranında gerileme yaşayan Bitcoin, yeni haftaya pozitif başladı. Yönünü yukarı çeviren popüler kripto para toparlanmaya başladı.

  ABD Hazine Bakanlığı’nın kara para aklama gibi suçlara meyil veren finansal kuruşlara ceza kestiği iddiaları ve Çin’deki Bitcoin madenciliğinde yaşanan sorunların etkisi ile başlayan Bitcoin satışları sonlandı. Sert düzeltmenin ardından Bitcoin yeniden 57 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Analistler yükselişin devam etmesinin bekliyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin madenciliğine yönelik endişeler sert bir düzeltmeye neden olmuştu

  Kripto para piyasasının en yaygın işlem gören birimi olan Bitcoin’in pazar günü yaşadığı sert düzeltme üzerine Çin’deki madencilik faaliyetlerinin aksaması en önemli neden olarak görülüyor. Çin’de Bitcoin madenciliği yapılan bazı bölgelerinde yaşanan gaz patlamaları ve seller nedeni ile söz konusu bölgelerde enerjinin kesildiği açıklanmıştı. Bitcoin madenciliğinde yaşanan sorunlarla ilgili net bir haber akışı sağlanmasa da yatırımcılar ani satışlara başladı ve Bitcoin yüzde 14’e varan düşüş yaşadı.

  Kripto paraları saklama hizmeti veren Ledgermatic şirketinin CEO'su Luke Sully, konu ile ilgili açıklamasında Bitcoin’in merkezi olmasa da Bitcoin madenciliğinin merkezi olduğunu belirtti. Luke Sully, yatırımcıların Çin’de yaşanan felaketleri duyması üzerine bunun ağ üzerindeki etkilerinin değerlendirmeden satışa başladıklarını belirtti.

  Bitcoin’in yüksek volatilitesine rağmen yatırımcı sayısı artıyor

  Bitcoin hafta sonu olduğu gibi ani fiyat değişikliklerinin sık sık yaşıyor. Bununla beraber analistler Bitcoin yükselişi ile ilgili olumlu görüşlere sahip. Lider kripto para birimi yüksek volatilitesine rağmen yatırımcı sayısını da sürekli arttırıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle