Kripto Para

Kripto paralar menkul kıymet mi? SEC Başkanı açıkladı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Aspen Güvenlik Forumu’ndaki soru-cevap etkinliğine dahil oldu. Gensler, burada Howey Testi’nin herhangi bir kripto para biriminin menkul kıymet olup olmadığını belirleme konusunda yeterli olduğunu dile getirdi. Gensler, Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olup olmadığı sorusundan kaçındı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı davasında, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etmişti. Ripple kanadı ise bu davada karşı argüman olarak, XRP’nin menkul kıymet olmadığını dile getirmişti. Ripple, iddiasını güçlendirmek için SEC’nin, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) nasıl değerlendirdiğini görmek istediklerini mahkemeye iletmiş ve bu argüman ile davada elini güçlendirmişti. Ripple davasının seyrini değiştirebilecek olan bu argümanın ardından, SEC Başkanı benzer bir soruyla karşı karşıya kaldı.

  Gensler ETH Sorusundan Kaçındı

  Aspen Güvenlik Forumu’na katılan SEC Başkanı Gary Gensler, forumda bir soru-cevap etkinliğine dahil oldu. Kripto para birimlerinin menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili gelen sorular üzerine Gensler, Howey Testi’nin bir kripto para biriminin menkul kıymet olup olmadığını belirleme konusunda yeterli olduğunu dile getirdi.

  Daha önce birçok kez Bitcoin’in emtia olduğunu dile getiren Gensler, soru-cevap etkinliğinde Ethereum’un konumu hakkında gelen sorudan ise kaçındı. 2018 yılında Gary Gensler yaptığı bir açıklamasında Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılması için güçlü bir ihtimal olduğunu iddia etmişti.

  Gensler ICO Konusunda Eski Başkanla Hemfikir

  Gary Gensler, son açıklamasında ICO teklifleri konusunda SEC’nin eski başkanı Jay Clayton ile aynı fikirde olduğunu ifade etti. Clayton, SEC’deki başkanlık görevi boyunca her bir ICO teklifinin menkul kıymet olduğunu söylemişti. Öte yandan SEC’nin Ripple’a yönelik açtığı dava sırasında SEC’nin başında yine Jay Clayton yer alıyordu.

  BTC ETF’i İçin Gensler’den Ilımlı Tavır

  Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığı konusunda sorulan sorudan kaçınan Gensler, kripto para piyasalarının merakla beklediği bir başka konu için de ılımlı bir tavır ortaya koydu. Piyasalar, SEC’nin bir Bitcoin ETF’ni onaylaması için beklemede. Konuya ilişkin olarak Gensler “Personelin bu dosyalamalar hakkında ne söyleyeceğini merakla bekliyorum” dedi. Gensler, BTC ETF’i için aslında bir açık kapı bıraktı. SEC, henüz hiçbir BTC ya da ETH ETF’ni onaylamadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle