Kripto Para

SEC, kancayı bu kez Coinbase’e taktı!

  SEC, kayıt dışı menkul kıymetlere ilişkin savaşına devam ediyor! İddiaya göre bu kez kancayı ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’e takan komisyon, Coinbase’i kayıt dışı menkul kıymet listelemekle suçluyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıt dışı menkul kıymetler ile ilgili suçlamalarında cepheyi genişletiyor! Ripple ile davası devam eden SEC, bu kez listelediği menkul kıymetler nedeniyle ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’i hedef aldı. İddiaya göre SEC, borsanın listelediği 7 kripto para birimi için menkul kıymet düşüncesini taşıyor.

  SEC, Coinbase’e Açılan Davaya Müdahil Olmak İstemişti!

  SEC, ABD’de menkul kıymet olarak kaydedilmesi gereken bazı kripto varlıkların uygunsuz olarak Coinbase’de işlem gördüğü gerekçesi ile Coinbase’i soruşturma altına aldı. Komisyon, henüz konu ile ilgili açıklama yapmazken esasen Coinbase’e açılan bir davaya da müdahil olmak için başvuruda bulunmuştu.

  İddiaya göre SEC, Coinbase’i ticarete açtığı kripto para sayısının artması ile birlikte yakın markaja aldı. Geçen hafta eski bir Coinbase çalışanının insider trading yolu ile haksız kazanç elde edildiğine yönelik borsaya dava açılmıştı. SEC, bu davaya müdahil olmak için mahkemeye başvurmuştu.

  Coinbase’den SEC’e Tanımlama Eleştirisi

  SEC, Coinbase’i hedefine alarak araştırmayı derinleştirirken borsa ise eleştirilerini SEC’e yöneltti. Eleştirilerde kripto para birimlerinin nasıl menkul kıymet olarak kabul edilebileceğine yönelik geçerli bir tanımlama bulunmadığına değinildi. Coinbase, SEC’i bu yönde bir kesin bir tanımlama getirmediği yönünde eleştirirken SEC kanadından henüz gelişmelere ilişkin bir yorum paylaşılmadı.

  SEC’in Menkul Kıymet Tanımı Nedir?

  SEC, XRP’yi de menkul kıymet olarak tanımlamış ve Ripple’a kayıt dışı menkul kıymet satışı nedeniyle dava açmıştı. Komisyon ile Ripple’ın davası sürerken komisyon bu kez Coinbase’e listelediği 7 kripto para birimi nedeniyle soruşturma başlattı.

  Coinbase, SEC’in menkul kıymet tanımı için takip edebilecekleri bir düzenleme bulunmadığını iddia ediyor ve bu konuda SEC’i eleştiriyor. SEC ise 1943 ABD Yüksek Mahkemesi kararından gelen ve yasal geçerliliği bulunan bir testi baz alıyor. SEC bu teste göre bir yatırımcının kar amacıyla bir şirketi finanse etmek için yatırım yaptığını tespit etmesi halinde bu finansal varlığı menkul kıymet olarak kabul ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle