SEC-Ripple davasından neden hiç ses çıkmıyor?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki XRP davası yaklaşık 7 aydır devam ediyor. Bir süre öncesine kadar her detayıyla gündeme gelen dava, bir süredir sanki sonlanmış gibi taraflar arasında yürütülüyor. Twitter kullanıcısı Martin Valk, davanın bu sessizliğine dikkat çekti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, söz konusu davada, XRP’nin menkul kıymet olduğunu öne sürdü ve Ripple’ın geriye dönük XRP satışlarının suç teşkil ettiğini iddia etti. Ripple, SEC’nin bu iddialarına karşı çıktı ve taraflar dava ile ilgili topladıkları argümanlar ile mahkemede aylardır karşı karşıya geliyor. Sürekli olarak davayla ilgili haberler gelirken, son haftalarda dava ile ilgili hiçbir gelişmenin gündeme gelmemesi de ayrıca dikkat çekiyor.

  Davanın “Soğumuş Olabileceğine” Atıfta Bulundu

  Yaklaşık 7 aydır süren ve bir müddet daha sürmesi beklenen davada, mahkeme daha çok Ripple lehine kararlar verdi. Ancak bu davanın nasıl sonuçlanacağına dair ipucu vermekten öteye geçemiyor. Bir süredir sessizliğin hakim olduğu dava ile ilgili olarak piyasalarda “davanın soğumuş olabileceğine” ilişkin yorumlar gündeme gelmeye başladı.

  Bunun üzerine davanın takipçisi bir Twitter kullanıcısı olan Martin Valk, yaptığı paylaşımlarda XRP topluluklarına seslendi. Valk, söz konusu davanın “kapalı kapılar ardında” devam edip etmediğini sorguladı. Valk’ın paylaşımına ünlü isimler dahil oldu.

  Valk’ın Twitter’de SEC-Ripple davasının kapalı kapılar ardında devam edip etmediğini sorgulaması üzerine paylaşımlara avukat kimlikleri ile Jeremy Hogan ve James K. Filan gibi isimlerin yanı sıra Crypto-Law.us’ın kurucusu John E. Deaton gibi isimler de dahil oldu. 

  James K. Filan Dava Takvimini Paylaştı

  Valk, paylaşımlarında davanın duruşmaları için belirlenmiş tarihler olup olmadığını sorguladı. Bunun üzerine Filan da davanın önceden belirlenmiş takvimini paylaştı. Takvime göre uzman keşiflerinin Ağustos sonu ve Ekim ortalarında tamamlanması planlanıyor. Ancak yine de bu tarihlere kadar davaya ilişkin bir haberin medyaya yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle