Kripto Para

Dev madencilik şirketine soruşturma şoku

  Kripto para dünyasının en büyük Bitcoin ve diğer kripto para madencilik ekipmanları üreticisi Bitmain davalık oldu. Yasa dışı işe alım iddiası ile Tayvan’da hakkında soruşturma açılan şirketin geleceği merak ediliyor…

  Kripto para madencilerinin kullandığı özel madencilik cihazlarının bir numaralı üreticisi olan Bitmain şirketi, kripto para topluluğunda yakından takip ediliyor. Çin merkezli şirket hakkında Tayvan’da soruşturma açıldığı öğrenildi. Tayvanlı yetkililer, Bitmain şirketinin yasa dışı işe alım yaptığını iddia ederek soruşturma başlattı.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre Bitmain kripto para madencilik şirketi, yarı iletken alanında uzman çok sayıda mühendisi yapay zeka algoritmaları geliştirmek için işe almak istedi. Bu sebeple iş ilanları yayınlamak adına Tayvan’da harekete geçmek için bir paravan şirket kurdu. Ülkenin yetkililerine göre Bitmain’in kurmuş olduğu bu paravan şirket yasaları ihlal ederek faaliyet gösterdi.

  Bitmain Şirketine Tayvan’da Soruşturma Açıldı

  Yasa dışı işe alım uygulamaları gerçekleştirdiği iddia edilen Bitmain şirketinin Tayvan’da bulunan iki adet ofisine yönelik soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Tayvanlı soruşturmacıların bugün Tayvan’daki Bitmain ofislerinde 19 kişinin ifadesini aldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca Bitmain şirketinin 3 yıl boyunca MediaTek ve diğer Tayvanlı şirketlerden yüzlerce mühendisi yasa dışı olarak işe aldığından şüphelendiği belirtildi.

  Bitmain şirketinin Tayvan’da kurduğu şirket 2017 yılında faaliyetlerine başlamıştı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar, Yeni Taipei Bölge Savcılığı sözcüsü tarafından da doğrulandı. Ülkedeki yasalara dikkat çeken sözcü, Çin merkezli şirketin onay almadan yerel çalışanların işe alınması ile birlikte ofis açmasına ve iş kurmasına izin verilmediğini aktardı.

  Madencilik Cihazı Üretimini Etkiler Mi?

  Kripto para basınında yankı bulan bu haberlerin ardından topluluk, bu soruşturmanın Bitcoin madencilik cihazı üretimini sekteye uğratma riskinden endişelendi. Dünyanın en büyük kripto para madencilik ekipmanları üreticisi konumunda olan Bitmain’in madencilik cihazı üretimlerine aralıksız devam ettiği öğrenildi. Şirket son dönemde gelişmiş yapay zeka çipleri üzerinden çalışmalar gerçekleştirirken bu konuyla ilgili soruşturmaya alındığı bildirildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle