Kripto Para

ABD kripto ile vergi kaçıranların peşine düştü!

  Ülkelerde kripto para alanına yönelik çalışmalar devam ederken, Birleşik Krallık’ın ardından bir kritik hamle de ABD’den geldi. ABD İç Gelir Servisi’ne (IRS), kripto işlemlerini bildirmemiş olabilecek müşterilere celp gönderme yetkisi verildi. Bir banka özelinde verilen bu yetkiyle birlikte IRS, ilgili bankanın çalıştığı şirket müşterileri hakkında bilgi talep edebilecek.

  Ülkelerin kripto para alanına nasıl yaklaşacağı uzun bir süredir an çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Özellikle ABD’nin bu anlamda nasıl bir tavır ortaya koyacağı, kripto para sektörünü nasıl bir çerçevede düzenlemeye tabi tutacağı, yatırımcılar ve tüm ekosistem tarafından yakından takip ediliyor. Bu kapsamda ABD’de, kritik bir adım daha atıldı. ABD İç Gelir Servisi’ne (IRS), kripto işlemlerini bildirmemiş olabilecek müşterilerine celp gönderme yetkisi verildi.

  Vergi Kaçakçılığına Karşı Adımlar Atılıyor

  Bilindiği üzere dijital varlık kullanımı yaygınlaştıkça, kripto para ekosistemine uygulanan düzenlemeler de sektördeki kötü niyetli aktörler tarafından delinmeye ve aşılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda dünya genelinde kripto paralarla daha fazla temas halinde olan ülkelerde, kripto vergisi kaçıran kişiler için daha kapsamlı çalışmalara başlandı. Örneğin Perşembe günü Güney Kore’de vergi borcunu ödemeyen kişilerin el konulan kripto varlıklarının boyutunun 184 milyon dolara ulaştığı ortaya çıkmıştı. Şimdi yeni bir adım da ABD’den geldi.

  Müşteriler Hakkında Bilgi ve Veri İsteyebilecek

  ABD İç Gelir Servisi’ne (IRS), MY Safra Bank’a kripto işlemlerinin bildirilmesi adına celp gönderme yetkisi verildi. Böylece IRS, bankanın kripto para komisyoncu ortağı konumunda olan SFOX’un müşterileri hakkında bilgi ve veri isteme hakkına sahip oldu. Bölge Yargıcı Paul G. Gardephe tarafından onaylanan mahkeme sonucuna göre IRS, kripto para komisyoncu şirketi SFOX’a hizmet sunan MY Safra Bank’a çağrıda bulunabilecek. IRS, söz konusu celp ile bankaya vergi beyannamesinde bulunmamış olabilecek müşterilerin bilgileri için erişim hakkı talep edebilecek.

  MY Safra Bank ve SFOX Bir Suçla İtham Edilmiyor

  IRS’ye verilmiş olan bu yetki, MY Safra Bank’ı ya da bankanın işbirliği kurduğu SFOX şirketini suçlamıyor. Bankanın ya da şirketin herhangi bir yasayı ihlal ettiği de belirtilmiyor. Erkekler için John Doe çağrısı, kadınlar içinse Jane Doe çağrısı “John/Jane Doe” olarak tanımlanan kimliği belirsiz bir davalıya yapılan çağrıdır. IRS, daha önce de Coinbase, Kraken ve Circle gibi kripto para şirketlerine benzer çağrılarda bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle