Kripto Para

Ripple’dan yeni stablecoin duyurusu! XRP fiyatı tepki verdi

  XRP kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Ripple, 2024 yılı içinde yeni bir stablecoin (sabit kripto para) çıkaracağını duyurdu. Piyasadaki devler USDT ve USDC’ye rakip olması beklenen stablecoin duyurusuyla birlikte XRP fiyatı yükselişe geçti.

  Kripto para dünyasının önde gelen şirketlerinden Ripple, yeni bir stablecoin çıkaracağını duyurdu. ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan şirket ilk detayları paylaştı. Uzmanlar, stablecoin piyasasının günümüzde 150 milyar doların üzerinde işlem hacmine sahip olduğuna dikkat çekiyor.

  Ripple ekibi, 2028 yılına kadar stablecoin piyasasının 2,8 trilyon doları aşmasını bekliyor. Bu noktada hem yatırımcıların hem de piyasa yapıcıların güven, istikrar ve fayda sağlayan stablecoin’lere ihtiyacı olduğunu fark eden Ripple harekete geçti. Şirketin 2024 yılı içinde çıkarmayı planladığı stablecoin duyurusu, XRP fiyatını da olumlu etkiledi.

  USDC ve USDT’ye Büyük Rakip Geliyor

  Stablecoin sektöründeki artan talebe çözüm üretmek isteyen Ripple duyurusunda “Kendi stablecoinimizi bu yılın sonlarında piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Bu stablecoin yüzde 100 ABD doları mevduatları, kısa vadeli ABD devlet hazine tahvilleri ve diğer nakit eşdeğerleri tarafından desteklenecektir" açıklamasını yaptı. Stablecoin piyasasına yeni bir oyuncu sokmaya hazırlanan Ripple’ın bu hamlesi büyük ilgi gördü.

  Ripple ekibi, stablecoin planında ilk başta Ethereum (ETH) uyumluluğuna da önem vereceğini açıkladı. Şirketin resmi X hesabından paylaşılan gönderide “Bu stablecoin başlangıçta Ethereum blok zinciriyle birlikte Ripple’ın kurum odaklı XRP Defterine yerleştirilecek ve Ethereum’un ERC-20 token standardını temel alacak” ifadeleri yer aldı.

  XRP Fiyatında Yükseliş Hız Kazandı

  Söz konusu yeni projenin, büyük stablecoin ihraççısı Tether’in çıkardığı USDT ve Circle’ın USDC stablecoin’lerine rakip olması planlanıyor. Ripple’ın duyurusu kripto para basınında gündem olduktan sonra XRP fiyatında sert hareketler görülmeye başlandı. Bitcoin (BTC) fiyatındaki toparlanma ile birlikte XRP fiyatında da yüzde 3’ün üzerinde değer artışı takip ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle