BTC madencilik hisseleri yeniden yükselişte! Piyasalar neyi fiyatlıyor?

  Kripto varlık yönetim şirketi Bernstein madencilik şirketlerine yönelik son araştırma raporunu kamuoyuna sundu. Buna göre ABD Borsalarında listelenen Bitcoin (BTC) madencilik şirketi hisselerine önemli miktarda para aktı. Hisseler uzun süren kripto kışının ardından yukarı yönlü hareketler göstermeye başladı.

  Kripto para piyasası 2022 yılında sert bir ayı sezonu yaşarken bu dönemde pek çok kripto para şirketi iflas bayrağı çekti. Sektörde önemli bir gösterge haline gelen kripto para madencilik şirketleri de epey zorluk yaşadı. Ancak Bernstein analistleri, bu zorlu dönemin ardından Bitcoin madencilik şirketlerinin yeniden pozitif görünüme geçtiğini belirtiyor.

  ABD’nin teknoloji şirketlerine yatırım imkanı tanıyan Nasdaq borsası çok sayıda BTC madencilik şirketini listeliyor. Borsada işlem gören hisseler bu yıl ciddi bir canlanma yaşadı. Bernstein raporuna göre bu canlanmanın arkasında iki temel faktör yer aldı.

  BTC ETF Başvuruları Sektörü Canlandırdı

  Uzmanlar, BTC madencilik şirketi hisselerinin uzun bir aradan sonra yatırımcı ilgisini çekmesini yorumladı. Bernstein raporundaki ifadelere göre BlackRock ve Fidelity gibi büyük oyuncuların kurumsal borsa yatırım fonu (ETF) başvurularında bulunması piyasayı canlandırdı. Öte yandan BTC’ye yönelik duyarlılığın artması ve yükseliş beklentisi madencilik şirketlerini desteklemeye başladı.

  Tecrübeli analistlerin raporunda BTC madencilik şirketlerinin yüksek teknoloji kullanmalarına parantez açıldı. Bazı madenciler, yapay zeka destekli stratejiler geliştirerek yüksek performanslı bilgi işlem alanına yöneldi. Yapay zekaya yönelik ilginin hızla artması madencilik şirketlerini destekleyen diğer faktör oldu.

  Piyasalar Yüksek Kâr Beklentisinde

  Raporda BTC madencilik sektörünün dinamiklerine atıfta bulunan uzmanların bunu bir “hayatta kalma oyunu” olarak nitelendirdikleri görüldü. Düşük maliyetli ve azami borca sahip olan madenciler BTC fiyatları üretim maliyetini aştığında önemli kârlar elde edip pazar payını geliştirme şansı elde etti. Fakat yüklü miktarda borcu bulunan madenciler ise iflas riskiyle karşı karşıya kalmaktan kaçınamadı.

  Tarihsel verilere bakıldığında Bitcoin yarılanması (Halving) ile BTC fiyat artışı arasında pozitif ilişki kuruluyor. Bunun bir benzeri de madencilik firmalarının yüksek kârlar elde edeceği beklentisinde yatıyor. Dolayısıyla piyasalar BTC yükselişiyle birlikte madencilik firmalarının önemli kârlar elde edeceğini fiyatlamaya başlamış olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle