Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 3 – 10 Nisan 2021

  Kripto para piyasasında yine volatil bir hafta geride kalırken, altcoin yatırımcıları güzel kazançlar yakalama fırsatına sahip oldu. Bitcoin (BTC) fiyatında konsolidasyon süreci devam ederken altcoin piyasası hareket kazanmış ve büyük yükselişler görülmüştü. Kısa süreli bir düzeltme yaşayan altcoinler kazançlarından bir miktarını geri verirken yeniden yükseliş trendine devam etti. 

  3 Nisan ile 10 Nisan tarihleri arasında yatırımcılarına en çok kazandıran altcoin projelerini ve yaşanan önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Bitcoin Gold (BTG)

  Haftanın en çok kazandıran altcoinleri listesinin zirvesinde Bitcoin Gold (BTG) yer aldı. Bilindiği üzere lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ağından hard fork (sert çatallanma) ile ayrılan ve uzun zamandır unutulan Bitcoin Gold (BTG) son haftada yeniden dikkat çekti. Bir hafta içinde yüzde 178 oranında artış gösteren BTG fiyatındaki bu artış yatırımcısını sevindirdi. Uzun zamandır adından söz ettirmeyen Bitcoin Gold’un bu başarısının arkasında herhangi bir yenilik veya geliştirici hamlesi olmaması da dikkatlerden kaçmadı.

  Kripto para uzmanlarına göre Bitcoin Gold (BTG) fiyatının rekor kırmasının arkasında acemi yatırımcıların yanlış Bitcoin’e yatırım yapmaları gerçeği yer aldı. Kripto para basınında yer alan bilgilere göre, Brezilya yatırım bankası BTG Pactual tarafından oluşturulan Bitcoin fonu, Gemini borsasında saklama yönetimini başlattı. Winklevoss ikizlerine ait Gemini borsasının dev yatırım bankası ile ortaklığında BTG altcoinin değeri paylaşıldı. Acemi kripto para yatırımcıları bu paylaşımı bir işaret olarak algılayınca Bitcoin Gold büyük bir talep dalgası gördü.

  KuCoin Token (KCS)

  Kripto para piyasasında geride bıraktığımız haftanın en çok kazandıran kripto para birimlerinden biri de KuCoin Token (KCS) oldu. Yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para borsalarından olan KuCoin’in yerel kripto varlığı KuCoin Token rekor seviyelere ulaştı. Altcoin yatırımcılarının büyük ilgisini gören KCS, son 7 gün içinde yüzde 146 oranında artış göstererek yatırımcılarını sevindirdi.

  Kripto para uzmanları KCS fiyatındaki bu büyük yükselişin sebebini borsanın geçtiğimiz hafta başında yapmış olduğu önemli duyuru olarak gösterdi. KuCoin borsasının kripto para basınında yer alan duyurusunda, KuCoin ETF işlemlerinin yeni haftayla birlikte yayına gireceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından borsanın yerel tokenının fiyatında yükseliş beklentisi gerçekleşti ve KCS fiyatı rekor kırdı. 

  XRP (XRP)

  Ripple şirketinin SEC ile davasında ortaya koyduğu başarılı tavır XRP fiyatını olumlu etkilemeye devam ediyor. Geçen haftadan itibaren kademeli bir yükselişe başlayan XRP fiyatı, 3 Nisan – 10 Nisan tarihleri arasında rekor yükselişler yaşadı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine yine bu zaman aralığında ulaşan XRP fiyatının uçuşa geçmesinin arkasında Ripple ve SEC davasındaki gelişmeler etkili oldu. Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği davada Ripple avukatları, SEC’in yıllar boyunca Bitcoin ve Ethereum hakkında yaptığı iç yazışmalara, yayımladığı bildirilere ulaşmak için mahkemeye başvurdu. Son duruşmada Hakim Sarah Netburn, bu talebi büyük ölçüde onaylayacağını söyledi.

  XRP avukatları bu belgeleri inceleyerek XRP’nin BTC ve ETH ile aynı kümeye alınıp alınmadığını kontrol edecek. Eğer SEC yazışmalarında XRP ve diğer kripto para birimleri aynı kefeye konmuşsa, bu durumda Ripple şirketinin davada eline büyük bir koz geçmiş olacak. Kripto para piyasalarında XRP fiyatının yükseleceğine dair artan inanışlar ve beklentiler dahilinde XRP fiyatı rekor seviyelere ulaştı. Son 7 gün içinde XRP fiyatındaki yükseliş yüzde 85.52 seviyelerine çıkınca uzun bir aradan sonra yatırımcıların da yüzü gülmüş oldu. 

  VeChain (VET)

  VeChain topluluğu, iki hafta önce başlayan oylama sonucunda işlem ücretlerini düşürme kararı aldıktan sonra VET fiyatında yeni bir ralli başladı. VeChain blok zincir ağında kullanıcıların ödediği base işlem ücretinin son 1 hafta içinde 1e13 wei seviyesine indirilmesine karar verildi. Bu gelişme VET fiyatında yeni bir ralli başlatarak kripto para biriminin haftanın en çok kazandıran coinlerinden biri olmasına yol açtı. 

  VeChain Foundation, VeChainThor’un büyüme hızının, yüksek işlem ücretleri nedeniyle yavaşlayabileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine base fee’de kesintiye gidilmesi, blockchaini kullanmanın maliyetini azaltmak amacıyla atılan adımlardan biriydi. Kripto para basınında yer alan bu gelişmenin ardından altcoin yatırımcılarının VET’e olan ilgisi hızla arttı. Kripto para biriminin topluluğunda yapılan oylamayla birlikte base işlem ücretinin düşürülmesi VET fiyatının yükseleceğine işaret etti. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen altcoin yatırımcılarının artan talebiyle birlikte VET fiyatı son 7 gün içinde yüzde 52.10 oranında yükselerek yatırımcısını sevindirdi. VeChain (VET) de böylelikle haftanın en çok kazandıran altcoinlerinden oldu. 

  Binance Coin (BNB)

  Kripto para dünyasının en popüler borsalarından biri olan Binance, yerel kripto para biriminin yükselişini destekleyen gelişmelere imza atmaya devam ediyor. Yeni altcoin projelerini de peş peşe listeleyen Binance, kullanıcılarına sunduğu Binance Coin (BNB) avantajlarını öne çıkarıyor. Altcoin piyasasında boğa rallisinin başlamasından sonra en fazla yükseliş ivmesi gösteren projelerden biri olan BNB, hafta başındaki sert düzeltme hareketinden olumsuz etkilenmişti.

  Dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’in yerel para birimi olan BNB fiyatında bir miktar geri çekilme yaşandıktan sonra yine yukarı yönlü hareket başladı. Son 7 gün içinde BNB fiyatında yüzde 42 oranından fazla yükseliş meydana geldi. Bu hareketlilik, sert düzeltme yaşana haftada bile BNB kripto para kullanıcılarının yüzünü güldürmeye yetti. 

  PancakeSwap (CAKE)

  Altcoin yatırımcılarının uzun bir süredir radarında bulunan PancakeSwap (CAKE), geçen haftaki emisyon oylaması sonrası token arzını daha hızlı bir şekilde azaltmaya başladı. Emisyon oylamasının sonucunda token arzının azaltılacağı açıklandı. Bu gelişmeyi yorumlayan kripto para uzmanları, kısa vadede olumsuz gibi görünse de uzun vadede CAKE fiyatını yükselteceğini açıklamıştı.

  PancakeSwap geliştiricilerinin son duyurusunda 4 milyondan fazla CAKE token yakıldı ve arz düşürüldü. Rekor seviyede yakılan CAKE tokenın ardından fiyatların uçuşa geçmesi bekleniyordu. Nitekim 3 Nisan – 10 Nisan tarihleri arasında bu beklentiler gerçekleşti ve PancakeSwap (CAKE) fiyatı yüzde 38 oranında yükseliş gösterdi. Düzeltme haftasında yaşanan bu artış yatırımcıları memnun ederken önümüzdeki haftalarda yükseliş ivmesinin devam etmesi bekleniyor. 

  Waves (WAVES)

  Kripto para kullanıcılarının token yaratmalarını sağlayan merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu bir blockchain ağı olan Waves, son haftalarda öne çıkmaya başladı. Kripto para dünyasının her geçen gün daha da ilgi çekici hale gelmesi ve benimsenmesi Waves gibi platformların popülerlik kazanmasını sağlıyor. Artan taleple birlikte Waves blockchain ağının yerel kripto para birimi WAVES de yükseliş hareketine başladı.

  Tokenın arzı 100 milyon olarak belirlendiği için altcoin yatırımcılarının da radarına takılıyor. Platformun kendi kripto para borsasından alınan WAVES fiyatı son 7 gün içinde yüzde 37 oranında yükseldi. Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği WAVES fiyatındaki yükselişin arkasında altcoin piyasasına duyulan ilginin artması yer aldı. Token çıkarmak için kullanılan bu ağın ileride daha da popülerlik kazanacağı düşünülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle