Piyasanın gözdesi SOL, nasıl bu kadar popüler oldu?

  Son dönemlerde kripto para piyasalarının en popüler kripto varlıklarından biri haline gelen Solana (SOL), piyasa değeri ile en büyük 10 kripto para birimi arasına girdi. Peki Solana neden bu kadar popüler oldu?

  Kripto para piyasaları, Mayıs ayındaki genel büyük geri çekilmeden sonra Temmuz sonlarından itibaren toparlanmaya başladı. Bu toparlanma daha sonra kendisini Ağustos genelinde de gösterdi ve Ağustos ayında birçok kripto para birimi ciddi yükselişler elde etti. Ancak Ağustos ayı geneline bakıldığında en ciddi değişimlerden birini Solana’nın (SOL) yaşadığı görülüyor. Piyasalarda “Ethereum Katili” olarak da bilinen Solana, Ethereum’a (ETH) alternatif bir proje olarak gösteriliyor.

  SOL Aramaları Zirvede

  Solana kısa süreler içinde çok büyük bir ağa dönüştü. Hızlı ve kullanıcı dostu bir ağ olmayı amaçlayan Solana, elde ettiği değer artışları ile Google arama motorunda da Ağustos ayında kullanıcılar tarafından yoğun şekilde araştırılmaya başladı. Nisan-Mayıs dönemlerinde de benzer bir arama yoğunluğuna konu olan SOL için bu dönemler arasındaki en büyük fark, SOL’un Nisan-Mayıs aylarında düşüş eğiliminde olmasıydı. SOL şimdi ise ciddi bir ralliyle gündemde.

  Ethereum’dan Kaçanlar SOL’u Tercih Ediyor

  Aramalar, insanların SOL ilgisinin arttığını gösteriyor. Hızlı ve ölçeklenebilir olmasından dolayı, Solana üzerine birçok proje inşa edilebiliyor. Kripto para borsası FTX ve araştırma merkezi olan Alameda da Solana ağını kullananlar arasında yer alıyor. Coin98 verilerine göre Blockchain’ler arası toplam transfer sayısında Solana, en yakın rakibi Tron’u 10’a katladı ve 25 milyarlık transferin gerçekleşmesine olanak sağladı. Piyasalarda, Ethereum’un yüksek gas ücretlerinden kaçınmak isteyenler, artık genellikle SOL’u tercih ediyor.

  Ne Oldu Da SOL Bu Kadar Arttı?

  SOL’un son dönemlerde patlayarak değer artışları yaşamasının arkasındaki en büyük etkenlerden biri, merkeziyetsiz bir borsa olan Mango Markets’in yakın zamanlarda 70 milyon dolarlık fon toplaması oldu. Zira bu borsa Solana üzerine inşa edilmişti ve bu da tüm dikkatleri SOL’a çekti. Bir diğer yandan Solana Vakfı’nın başlattığı “Wormhole 2.0” (Solucan Deliği 2.0) güncellemesinin hayata geçirilmesi de henüz ne anlama geldiği bilinmiyor olmasına rağmen SOL fiyatına artı değerler olarak yansıdı.

  Kripto para borsalarında güncel 1 SOL fiyatı %solana+try% TL. Döviz cinsinden ise %solana+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Solana 24 saatte %solana+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle