Kripto Para

Blockchain teknolojisi Covid-19 aşısı için kullanılacak

  Blockchain tabanlı teknolojilerin farklı sektörlerde giderek kullanılmaya başlanması, kripto para sektörü için de olumlu görülüyor. Son olarak bu şehirde blockchain tabanlı aşı pasaportlarının kullanılacağı açıklandı…

  Kripto para dünyasının da temelini oluşturan blockchain teknolojisi giderek popülerlik kazanıyor ve farklı alanlarda da kendine kullanım imkanı buluyor. Son olarak New York valisi Andrew Cuomo’nun yaptığı açıklamalar ile birlikte Covid-19 aşısı için de blockchain tabanlı uygulamaya geçileceği öğrenildi

  Valinin duyurusunda önümüzdeki günlerde blockchain tabanlı aşı pasaportlarının başlatılacağı bilgisi verildi. Duyurunun detaylarında bu aşı pasaportlarının akıllı telefonlar tarafından görülebilecek QR kodlar ile oluşturulup kullanılacağı öğrenildi. Covid-19 aşılamalarını ya da negatif test sonuçlarını doğrulayan bu platform ücretsiz ve gönüllü geliştiricilerin desteği ile kullanıma açılacak.

  Blockchain Tabanlı Aşı Pasaportları 

  Koronavirüs pandemisi ile birlikte vaka sayılarını dengeleyerek normalleşme adımlarını hızlandırmak isteyen yetkililer yenilikçi teknolojilerden de yararlanıyor. New York bünyesinde uygulanacak olan Excelsior Pass adındaki aşı pasaportları, halka açık yerlerin yeniden açılma sürecini destekleyecek.

  Normalleşme adımları kapsamında uygulamaya geçilen yeni aşı pasaportları, dünyaca ünlü teknoloji şirketi IBM tarafından blockchain teknolojisi kullanılarak yapıldı. Hazırlanan pasaportlar, Digital Healt Pass uygulaması üzerinde geliştirildi. Bu uygulama, faydasız bilgileri paylaşmadan, kullanıcıların kimliği, aşılama geçmişleri ve test sonuçlarının onaylanmasını sağlıyor.

  New York Valisinden Açıklama

  New York Valisi Andrew Cuomo’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu uygulamanın hem halk sağlığı hem de ekonomi bakımından avantajlı olduğuna dikkat çekildi: “Her geçen gün daha fazla New York sakininin aşılanması ve kilit halk sağlığı ölçülerinin son aylardaki en düşük seviyelere gerilemesi önemli. Böylelikle, ülkedeki ilk örnek olan Excelsior Pass, bilimi temel alan yeniden açılış sürecimizde bir sonraki adımımızı müjdeleyecek.”

  Öte yandan IBM şirketinin yönetim ekibinden isimler de pandeminden olumsuz etkilenen New York’ta işletmelerin ve halka açık alanların yeniden açılmasında yardımcı olmalarına değindi. Ekonomik ve halk desteği bakımından önemli bir görev üstlendiklerini söyleyen yöneticiler, New York eyaletini bu teknolojiler ile desteklemekten dolayı gurur duyduklarını belirtti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle