Kripto Para

“Charlie” bebek videosu 761 bin dolara NFT olarak satıldı!

  Dünyanın ilk viral videolarından biri olarak kabul edilen “Charlie bit my finger” (Charlie parmağımı ısırdı) olarak bilinen eğlenceli Youtube videosu NFT (non-fungible-token) olarak satışa çıkarıldı. Videonun NFT hali 761 bin dolara alıcı buldu.

  Kripto paralar tüm dünyada en geniş sınırlarına ulaştı. 2021 yılında tüm dünyada kripto para piyasası insanlar tarafından yoğun şekilde benimsendi. Kripto para piyasalarının kapsadığı NFT (non-fungible-token) sektörü de 2021’de buradan payına düşeni aldı. Mart 2020 döneminde aylık 30 bin dolarlık ticari hacimleri gören NFT sektörü, 2021 yılında bu miktarın onlarca katını 1 günde görmeye başladı. 2021’de zirvesini yaşayan NFT sektöründe bir yeni gelişme daha yaşandı.

  Video 14. Yıldönümünde Satıldı

  Dünyanın ilk viral videolarından biri olarak kabul edilen, 2007 yılında Youtube üzerinden yayınlanan “Charlie bit my finger” (Charlie parmağımı ısırdı) olarak bilinen video NFT olarak satışa çıkarıldı. Videonun NFT versiyonu 761 bin dolara alıcısını buldu. Videoda, iki küçük kardeşten bebek olanı abisinin parmağını ısırıp gülüyor ve abisi de “Charlie parmağımı ısırdı, bu gerçekten acıttı” sözlerini dile getiriyor.

  Dijital ortama aktarılabilen her şeyin NFT olarak satılması mümkün. Önemli olan buna toplumun biçtiği değer ve ilgili ürünün dünyada nasıl karşılandığı. Her şey fotoğraf, video, ses kaydı gibi yöntemler ile NFT olabilir. Bunun birçok örneği 2021 yılında kendisini gösterdi. Twitter’da atılmış olan ilk tweet, bazı konserlere ait anlar, bazı dünyaca ünlü şarkılar, spor kulüplerinin maç biletleri gibi birçok ürün NFT olarak alıcı buldu. 55 saniyelik “Charlie bit my finger” videosu da ortaya çıkışının 14. yıldönümünde 761 bin dolara alıcı buldu.

  Aile Videoyu Müzayede Sonrası Youtube’dan Sildi

  İngiliz iki kardeş olan Harry ve Charlie’nin ebeveynleri Davies-Carr ailesi, Youtube’da 833 milyondan fazla izlenmeye ulaşan viral videoyu yakında kaldıracaklarını duyurdu. Aile, Pazar günü yapılan müzayedenin ardından paylaşımı sileceğini, videonun NFT halini ise müzayedede en fazla teklif verene satacaklarını dile getirdi.

  Müzayedede ürüne 11 farklı kişi teklif verdi ancak açık artırmada “3fmusic” ile “mememaster” isimli kullanıcılar arasında çekişme yaşandı. Sonunda mücadeleyi kazanan 761 bin dolarlık teklifle “3fmusic” oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle