Bitcoin Shortlamaya başlayan büyük yatırımcı fiyatları düşürür mü?

  Bitcoin (BTC) fiyatı ile ilgili olarak çarpıcı iddialar ortaya atıldı. GameStop hisselerinde yaşananlar ile Bitcoin arasında paralellik olmasından endişe eden yatırımcılara uzmanlar tarafından uyarı geldi…

  Kripto para sektörünün popüler borsalarından CME borsasında işlem yapan hedge fonlarının Bitcoin (BTC) shortlamaya (açığa satış) başladığı öğrenildi. Kripto para sektöründe yakından takip edilen gelişmelere göre CME Bitcoin vadeli işlemlerinde açık pozisyondaki yatırımcılar satış yapmaya başladı. 

  2020 yılı Haziran ayından bu yana yükselen bir grafikle açığa satış yapmaya başlayan büyük yatırımcıların Bitcoin fiyatlarındaki etkisi merak ediliyor. Kripto para şirketi The Block’un verilerine göre büyük yatırımcılar geçtiğimiz ayda içinde 1.3 milyar dolar satış yaptı. Dev yatırımcıların bu değerde açığa satış işlemi gerçekleştirmesi kafalarda soru işareti yarattı.

  Bitcoin İçin Kritik Sinyaller

  Küçük ve büyük yatırımcılar arasında başlayan piyasa savaşı Wall Street üzerinden kripto para sektörüne yönleniyor. Değeri düşmekte olan GameStop şirketinin hisseleri, bu savaş sırasında 347 dolara kadar yükseldi. Küçük yatırımcıların bir araya gelerek hisse fiyatını yükseltmesiyle büyük yatırımcılar açığa satış yapmak (shortlamak) durumunda kaldı. 

  Büyük yatırımcıların bu iddialaşmanın ardından büyük kayıplar verdiği görüldü. Reddit platformunda başlayan bu akım ünlü milyarder iş adamı Elon Musk’ın da gündemine geldi. Bu gelişmeler ile birlikte, Wall Street’te yaşanan bu savaşın Bitcoin için de önemli olduğu vurgusu yapıldı.

  Bitcoin’i Neler Bekliyor?

  Kripto para uzmanları, short pozisyon açan hedge fonları ile sosyal medyada birlik olan perakende yatırımcılar arasında geçen savaşta Bitcoin’e parantez açtı. Bu savaşın Bitcoin’i neler beklediğini gösteren büyük bir sinyal olduğunu değerlendiren uzmanlar şu açıklamayı yaptı: 

  “GameStop’ta yaşananlar, kurumsal yatırımcıların nasıl kar elde ettiklerini küçük yatırımcılara gösterdi ve bu yatırımcılar öfkelerini açığa çıkardı. Aynı durum Bitcoin için de geçerli. Devleti arkasına alan fiat para birimlerine olan öfkelerini Bitcoin ile gösterdiler. Bu nedenle Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir para birimine yatırım yapmak, modern finansal sistemin geleceğine ve teknolojiye yatırım yapmaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle