Kripto Para

Dijital Yuan Doların yerine geçebilir mi?

  Japonya Bankası Ödeme Sistemleri Başkanı Kazushige Kamiyama, Çin’in dijital yuanı’nın çok fazla potansiyeli olmadığını iddia etti.  Kamiyama’ya göre dijital yuan, doların dünyadaki “ana para birimi” unvanını elinden alamayacak.

  Son günlerde sık sık gündeme gelen merkez bankası dijital paraları (CBDC), ülkelerin bu alandaki çalışmalarıyla artık daha anlaşılır ve benimsenir hale geldi. CBDC dendiği zaman akla ilk olarak gelen Çin, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un ardından bu kez de Japonya Bankası’nın gündemine geldi. 2014 yılında CBDC çalışmalarına başlayan Çin, dünyanın ilk CBDC’sini üretti ve 2020 yılında bölgesel olarak dijital yuan test harcamalarına başladı.

  Brian Armstrong, geçtiğimiz gün Çin’in CBDC çalışmalarına değinmişti. CEO, bu konuda ABD ile Çin’i kıyaslamış ve ABD’nin de dijital para çalışmalarını hızlandırması gerektiğini ifade etmişti. Aksi takdirde ABD’nin bu alanda Çin’in çok gerisinde kalacağını ifade eden Armstrong’un ardından, Japonya Bankası Ödeme Sistemleri Başkanı Kazushige Kamiyama dijital yuan açıklamaları ile gündeme geldi.

  Kamiyama’ya Göre Dijital Yuan, Doların Yerini Alamaz

  Kamiyama, Çin’in dijital yuan çalışmalarını yorumladı. Kamiyama’ya göre dijital yuan’ın çok fazla potansiyeli bulunmuyor. Ayrıca Kamiyama dijital yuan’ın, doların dünyadaki “ana para birimi” unvanını da elinden alamayacağını düşünüyor.

  Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir raporda, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Çin’in dijital yuan çalışmalarından endişe duyduğu ortaya çıkmıştı. Biden yönetiminin endişe sebebi ise; dijital yuan’ın doların yerini alabileceği kaygısı.

  Kazushige Kamiyama’nın Açıklamaları

  Ortaya çıkan raporun ardından fikirlerini belirten Kazushige Kamiyama, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Doların dünyadaki global para birimi olma statüsü kolayca değişmez. Hatta ABD de kendi dijital devrimini yaparsa, doların küresel piyasalardaki avantajlı konumu daha fazla güçlenecektir.”

  Bu sözlerinin yanı sıra Kamiyama, her ülkenin kendi finansal sistemini geliştirmesi ile herhangi bir para biriminin dünyada üstün kalamayacağını da ifade etti. Buna paralel olarak Japonya Bankası, geçtiğimiz hafta dijital para çalışmalarında ilk deney aşamasına geçtiklerini duyurmuştu.

  Biden Yönetimi Gibi Peter Thiel De Endişeli

  Geçtiğimiz hafta ABD’nin dijital yuan konusundaki endişelerini destekler nitelikte, PayPal kurucusu Peter Thiel de açıklamalarda bulunmuştu. Ancak Thiel, Çin’in ABD ekonomisini zayıflatmak adına Bitcoin’i (BTC), finansal bir silah gibi kullanabileceğini öne sürmüştü. Çin’in, ABD’nin rezerv para birimine sahip olmasından dolayı hoşnut olmadığını ifade eden Thiel “Çin, doları zayıflatacak şeyler yapmak istiyor.” sözlerini dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle