Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 19 – 25 Temmuz 2022

  Kripto para piyasasında kısa süren pozitif fiyatlamaların ardından Ethereum (ETH) fiyatında da volatilite yükseldi. Piyasa genelinde geçici bir rahatlama yaratan yükselişlerle birlikte ETH yatırımcılarının yüzü gülmüştü. Ancak küresel piyasalardaki risk iştahının azalmasıyla birlikte ETH fiyatında satışlar görüldü.

  19 – 25 Temmuz 2022 tarihleri arasında lider altcoin Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.  

  19 Temmuz Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde yüzde 18.46 gibi sert yükseliş yaşayan Ethereum’da satış baskısı artmıştı. ETH’nin parabolik yükselişinden sonra 19 Temmuz Salı gününde beklenen kar satışları geldi. Gün içinde 1.644 dolara kadar tırmanan ETH, yüzde 2.60 oranında kayıp yaşadı. Böylece Ethereum, popüler borsalarda 1.543 dolarlı seviyelerden fiyatlandı. 

  Ethereum’un  2016 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülen hard fork’u Ethereum Classic (ETC) ile birlikte pozitif sinyaller göstermeye başlaması yatırımcıları heyecanlandırdı. Ana ETH ağının tarihindeki en büyük güncellemelerden biri öncesinde kripto para piyasasında ciddi bir hareketlilik oldu. ETH fiyatında satış baskısının artmasına rağmen kayıpların sınırlı kalması yatırımcılarda yükseliş umutlarını yeniden alevlendirdi. 

  Deneyimli kripto para analisti Peter Brandt, ETH’nin son yükselişine şüpheli yaklaştı. Sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulunan analist, yükselişin güçlü cüzdanlar tarafından agresif satın alımlar ile desteklenmediğini söyledi. “ETH yükselişi saman alevi gibi” diyen analistin bu açıklaması bazı yatırımcıları tedirgin etmeye yetti. 

  20 Temmuz Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum’daki belirsizlikler giderek artarken yatırımcılar da basına yansıyan gelişmeleri yakından takip etti. 20 Temmuz Çarşamba gününde Ethereum fiyatında yüzde 1.48 oranında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Lider altcoin ETH böylelikle yeniden 1.520 dolarlı seviyelere kadar geri çekildi. 

  54 fintech uzmanı, Ethereum için yıl sonu tahminlerini gündeme taşıdı. Finans uzmanlarının katıldığı ankete göre uzmanların çoğu, ETH için 1.711 doları işaret etti. Bu tahminlerin Ethereum Merge öncesinde gelmesi, yükseliş beklentisinde olan yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. 

  Tecrübeli kripto para uzmanları 2022 yılı sonu için Ethereum fiyat tahmininde çarpıcı açıklamalar yaptı. Uzmanların büyük bir kısmı Ethereum fiyatının, toparlanma sürecine girmeden önce 675 dolara kadar gerileyebileceği konusunda hemfikir oldu. ETH’de 675 dolar beklentisi yatırımcılarda panik yarattı. 

  21 Temmuz Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  Küresel piyasalardaki risk algısının değişmesi Ethereum fiyatında volatiliteyi arttırdı. En büyük ikinci kripto para birimi ETH, 21 Temmuz Perşembe gününde yeniden yükseliş sinyalleri gösterdi. Gün içinde 1.600 dolarlı seviyeleri deneyen Ethereum bu seviyeyi geçmekte zorlansa da yüzde 3.62 oranındaki yükselişle 1.575 dolardan kapanış yaptı. 

  Ethereum Name Services, her geçen gün popülerlik kazanmaya devam etti. Dünyaca ünlü firmalar Ethereum ağındaki alan adlarına büyük miktarlarda para harcamaya başladı. Son olarak anonim bir alıcı, Amazon isimli ENS adresini satın almak için OpenSea üzerinden 1 milyon dolarlık teklif etti.

  Zincir içi verileri analiz eden OpenSea’nin verilerine göre Sunnybay.eth, Sony.eth alan adını 48 ETH karşılığında satın aldı. Sunnybay tarafından yapılan teklif, sadece altı dakika sonra yanıtlandı ve satın alma işlemi tamamlandı. Sunnybay ayrıca, ipad.eth, coke.eth gibi birçok önemli ENS alan ismine de yüklü ödemeler yapmıştı. 

  22 Temmuz Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  En büyük altcoin Ethereum fiyatında etkili olan gelişmeler basında yakından takip edildi. 22 Temmuz Cuma gününde gelişmelerin etkisiyle ETH’de yüzde 2.59 oranında kayıp geldi. Bu hamleyle dünkü kazançların yarısından fazlasını geri veren Ethereum, yatırımcılarını endişelendirdi. Popüler borsalarda günün sonunda Ethereum fiyatının 1.534 dolardan işlem görmesi dikkat çekti. 

  Kripto para araştırma şirketi Finder tarafından yapılan anketin sonuçları açıklandı. Araştırmaya katılan uzmanların ETH hakkında şu yorumları yapması dikkatlerden kaçmadı: “Ethereum’un fiyatı mevcut fiyatından 2022’nin sonunda 1,711 dolar seviyesine sıçrayabilir. ETH ayrıca, 2025 yılına kadar 5,739 dolarına ulaşabilir ve 2030 yılına kadar 14,412 dolarına ulaşabilir.

  Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden Fairlead Strategies kurucusu Katie Stockton, ETH geleceğini yorumladı: “ETH 50 günlük SMA’sını aşarak altcoinlerin üzerindeki hissiyatı iyileştirdi, ancak kısa vadeli aşırı satış koşullarının geri gelmesiyle sıçrama kısa süreli olabilir. Fiyatlar günlük Ichimoku bulut modelinin altında olduğu için düşüş trendi bozulmadan devam ediyor.

  23 Temmuz Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Ethereum ve diğer altcoinlerde olumlu sinyaller görüldü. Gün içinde 1.490 dolarlı seviyelere kadar gerileyen Ethereum, daha sonra hızlı toparlanma sinyali gösterdi. ETH fiyatı 23 Temmuz Cumartesi gününde yüzde 0.96 oranında artarken 1.549 dolarlı seviyelerden işlem gördü. Bu hamle ETH yatırımcılarından risk iştahını tetiklemeye yetti. 

  Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon (MATIC), işlem hızlarını artırırken ücretleri yüzde 90 oranında düşüren güncellemesini duyurdu. Polygon geliştiricileri, ilk Ethereum eşdeğeri ölçeklendirme çözümü olan Polygon zkEVM’i piyasaya sürdü. Bu güncelleme ETH fiyatında da kısmi artışa sebep oldu. 

  Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, merakla beklenen Merge'in sadece bir başlangıç olduğunu ifade etti ve yeni güncellemelerin geleceğini müjdeledi. ETH yatırımcılarını heyecanlandırmaya yeten bu açıklamalar, piyasa üzerinde kısıtlı da olsa pozitif etkiye neden oldu. 

  24 Temmuz Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki pozitif sinyaller yeniden hız kazanırken yatırımcılar sevindi. 24 Temmuz Pazar gününde lider altcoin ETH fiyatında 3.14 oranında yükseliş geldi. Bu değer artışının arkasında piyasa genelindeki olumlu haberler takip edildi. Ethereum fiyatında yükseliş sonrasında 1.598 dolara kadar tırmanış gerçekleşmesi yatırımcıları memnun etti.

  En büyük Ethereum tabanlı likit staking platformlarından Lido Finance, likit staking protokolü wstETH’yi katman-2’ye entegre edeceğini açıkladı. Lido’ya göre Ethereum’un başarısı, ona olan talebi ve dolaylı olarak işlem ücretlerini (Gas Fee) önemli ölçüde arttırdı. Platformun bu haberiyle birlikte ETH’de pozitif sinyaller görülmeye başlandı. 

  Ethereum Name Service (ENS) üzerindeki hacimli satın alımlar ETH topluluğunun dikkatinden kaçmadı. Türkiye faaliyet gösteren bir çok büyük şirketin Ethereum üzerindeki alan adı tek bir hesapta toplandı. Bu şirketler arasında sahibinden.eth , trendyol.eth, biletix.eth, kizilay.eth gibi Türkiyenin öncü kurumlarının olması dikkat çekti. 

  25 Temmuz Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Son 2 gündür pozitif görünüm sergileyen Ethereum, yeni haftanın ilk işlem gününde sert düştü. ETH’de beklenmeyen düşüş altcoin yatırımcılarında panik satışlarını da hızlandırdı. Ethereum fiyatı yüzde 9.99 oranında değer kaybederken yeniden 1.438 dolarlı seviyelere inerek yatırımcısını korkuttu. Analistler Ethereum’da benzer satışların tekrar edebileceğini hatırlattı. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre Brezilya’nın en büyük aracı kurumlarından XP Inc. kripto para hizmetlerini başlattı. Müşterilerine kripto para alım satım platformu kuracaklarını açıklayan şirket, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile başlayacaklarını duyurdu. Bu pozitif gelişmeye rağmen ETH fiyatındaki kayıplar yatırımcıları korkuttu.

  Ethereum geliştirici toplantısında Merge için bir tarih sinyali verilmişti. Bu tarihle birlikte Ethereum gas ücretlerinde değişiklik fark edildi. Dune Analytics raporuna göre, Ethereum’un yedi günlük ortalama gas ücreti bu yıl içinde en düşük seviyeye geriledi. Ancak ETH fiyatındaki sert satışlar piyasadaki oynaklığı arttırdı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle