Dolar artınca BTC fiyatı düşüyor mu? Düşüşün nedeni

  Son dönemde popüler analistler, ABD doları güçlenince Bitcoin’in düşüş eğilimi gösterdiğini sık sık vurguluyor. Ancak kripto para piyasasındaki veriler, bu görüşün doğru olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor…

  Pek çok kripto para analisti, ABD dolar endeksinin (DXY) arttığı dönemde Bitcoin (BTC) fiyatının düştüğünü belirten açıklamalar yapıyor. Aralarında deneyimli analistlerinin de bulunduğu uzmanlar, yükselen doların BTC fiyatında düşüş trendi yarattığı konusunda genel varsayıma katılıyor. 

  Geçen haftalarda bu konuyu inceleyen kripto para analistleri, 2021 yılı Mart ayına kadar bu görüşün geçerli olduğunu gözlemlendi. Ancak bu tarihten sonra söz konusu ters kolerasyon hakkında enteresan tespitler ortaya çıktı. Deneyimli kripto para analistleri DXY verileri ile BTC hareketleri arasındaki ilginç sonuçları kripto para yatırımcılarına duyurdu.

  Dolar Endeksi ile BTC Arasındaki İlişki

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği analistlerden Alex Saunders, sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sanırım artık DXY verisine eskisi kadar takıntılı değiliz. Çünkü an itibarıyla fazlasıyla yükseliş eğilimi gösteriyor ve bir yıldan fazla süredir mükemmele yakın ters korelasyon meydana getirdi. Her şekilde, BTC para biriminin dolardan bağımsız hale gelecek kadar olgunlaşıp olgunlaşmadığını öğrenmek üzereyiz.”

  Fed Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamasında, enflasyonun kısa vadede planlanandan daha yüksek olabileceğini kabul etmesi, doların güçlenmesine yol açtı. Piyasa, Fed'e bir güvenoyu vererek ABD dolarının başlıca küresel para birimleri karşısında değer kazanmasını sağladı. Bunun ardından Bitcoin fiyatındaki gerilemelerin gelmesi de yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  BTC Fiyatındaki Düşüşün Sebepleri

  Bu dönemde ABD dolarının güçlü bir hareket göstermesinden sonra her iki göstergenin de zayıflaması dikkat çekiyor. Analistler, bu sebeple ayrışmanın ters korelasyon olarak adlandırılması için erken olduğunu belirtiyor. 

  Çin’in yaptırımları yüzünden madencilik hash oranlarının düşmesi, bankaların BTC yasakları ve potansiyel ABD düzenlemesi fiyat üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Analistlere göre bu sorunlar artık tehdit yaratmadığı zaman, dolar endeksinin olumlu hareketinden kaynaklanan boşluk kaybolabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle