Kripto Para

Kripto para piyasalarındaki düşüşün nedenleri

  Cuma gününe düşüşle başlayan kripto para piyasasında düşüş trendi devam ediyor. Bitcoin fiyatındaki düşüşün de etkisi ile birlikte piyasanın toplam değeri 1.4 trilyon dolara kadar geriledi…

  Kripto para uzmanları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatında yaşanan düşüşü değerlendirdi. Bitcoin ve altcoin fiyatlarında yüzde 20’ye varan oranlarda düşüşler yaşanması, kripto para yatırımcısının moralini bozdu. Söz konusu düşüş trendinin devam edip etmeyeceği merak edilirken, uzmanlar bu düşüşün yükselen tahvil faizlerinden etkilendiğini belirtti.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd%  Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin hacmi 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor?

  BTC fiyatı son haftalarda ilk kez destek bölgesinin altına sarkması ile yatırımcısının endişelendirdi. Bitcoin dışında kripto para piyasalarında öne çıkan diğer altcoin fiyatlarında da düşüş sinyalleri devam etti. Altcoinler arasında Ethereum, Binance Coin, Cardano, Polkadot ve XRP fiyatları yüzde 16’ya kadar varan oranda geriledi.

  Kripto para piyasasında son düşüş ile birlikte piyasanın toplam değeri hafta içinde 1.8 trilyon dolardan 1.4 trilyon dolara kadar geriledi. Piyasa son dört günde 400 milyar dolar kaybı ile dikkatleri üzerine çekti. Cuma gününe düşüş ile başlayan tek piyasa kripto para piyasası değil. Aynı zamanda Nikkei 225 de yüzde 4 oranında düşüş kaydetti. Ons altının fiyatında da 11 puanlık düşüş görülmesi yatırımcıların kafalarındaki soru işaretlerini arttırdı. 

  Kripto Para Piyasasındaki Düşüşün Nedeni

  Kripto para uzmanları piyasalarda meydana gelen bu düşüşün sebeplerini açıkladı. Kripto para topluluğu tarafından yakından takip edilen bu açıklamalar içinde doların güç kazanması vurgusu yapıldı. Hafta başında düşüş trendini sürdüren dolar, son 24 saat içinde yeni bir ralli başlattı. Dolar fiyatında yaşanan yükselme emtiaları ve kripto para piyasasını olumsuz etkiledi.

  ABD’de 10 yıllık hazine tahvilinin faizi, perşembe günü yüzde 1,550 seviyesine kadar çıkması da kripto para piyasasını olumsuz etkiledi. Tahvil faizindeki yükselişin, kripto para gibi riskli piyasalardan para çıkışına yol açtığı düşünülüyor. Uzmanlar son olarak ABD’deki ekonomik görünümün olumlu olmasını da öne çıkardı. Tahvil faizleri, gelen aşı haberleri ve enflasyon beklentisi sonrası yükseldi, böylelikle Bitcoin fiyatı olumsuz etkilendi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle