BTC’deki sert düşüşün arkasındaki faktörler

  Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki sert düşüş hareketi devam ediyor. Kripto para piyasasında büyük bir panik yaratan bu düşüş dalgasının arkasında yatan sebepler uzmanlar tarafından masaya yatırıldı…

  Tesla patronu Elon Musk tarafından paylaşılan bir dizi tweet ile başlayan Bitcoin (BTC) üzerindeki satış baskısı, giderek hız kazandı. Daha sonra Çin’den gelen olumsuz haberler, lider kripto para birimini analistlerin çok güvendiği 40 bin dolar desteğinin altına düşürdü. Bitcoin fiyatındaki bu düşüş, rekor seviyede bir değer kaybı yaratabilir.

  Kripto para piyasasının en büyük varlığı olan Bitcoin’deki bu dalgalanma, diğer kripto para birimlerini de olumsuz etkiledi. Ethereum blokchain ağına bağlı lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında da ciddi oranda bir gerileme yaşandı. Son dönemde Elon Musk’ın da desteklediği internet meme token Dogecoin (DOGE) ise adeta çakıldı.

  Kripto Para Piyasasındaki Düşüşün İncelemesi

  Kripto para fiyatlarında meydana gelen bu gerileme, Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta yaptığı paylaşımlarla başlamıştı. Tesla şirketinin Bitcoin’i artık ödeme aracı olarak kabul etmeyeceğini açıklanmasından sonra piyasa yatırımcılarında büyük kafa karışıklığı yaşandı. Bunun üzerine Çin’den gelen kötü haberler satış baskısını arttırdı.

  Çin’in finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sağlamalarını yasaklayan duyurusu, kripto para piyasasına bomba gibi düştü. Düzenleyiciler, yatırımcıları spekülatif kripto para ticaretine karşı uyarsa da satışlar hız kazandı. Çin Halk Bankası’nın WeChat hesabında yayınlanan ortak bir açıklama, kripto para basınında geniş yankı buldu.

  Bitcoin Fiyatındaki Sert Düzeltme 

  Söz konusu açıklamada, bankacılık ve internet endüstrisi dernekleri, finans ve ödeme kurumlarının kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmesini ve ürünler sunmasını yasakladıkları duyuruldu. Bazı finans uzmanları, sanal kripto para birimlerinin “gerçek para birimi olmadıkları” ve piyasada gerçek varlık olarak kullanılmaması gerektiği duyurularını yaptı.

  Çin’in kripto para birimleri üzerindeki bu büyük baskısı, sadece ülkedeki değil uluslararası alandaki kripto para yatırımcılarını da panikletti. Bunun hemen ardından Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketi hızlandı ve analistler bu düşüşün bir süre daha devam edebileceğini söylemesi işleri kötüye götürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle