El Salvador’un BTC kararı “aptalca”

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, kripto para piyasalarında devrim niteliğinde karşılanan bir adım attı. Çoğunlukla olumlu karşılanan bu adımı oldukça mantıksız ve olumsuz karşılayan bir kesim de bulunuyor. O kişilerden biri olan ünlü ekonomist Steve Hanke, El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele’ye “aptal” dedi.

  El Salvador, geçtiğimiz hafta kripto para piyasalarında devrim niteliğinde karşılanan bir adım attı. El Salvador, Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimi ilan etti. El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele, karar alınmadan önce Twitter’da bu planını duyurduğunda, haberin kendisi bile büyük bir heyecan yaratmıştı. Ardından yasa tasarısı Kongre’de onaylandı ve bu karar tüm dünyada çeşitli yankılar buldu. Ancak çoğunluk, bu adımı olumlu tepkiler ile karşıladı. Öte yandan El Salvador’un BTC kararını eleştiren bir kesim de bulunuyor.

  “Aptalca Verilmiş Bir Karar”

  El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesini eleştirenlerden biri de dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke. Ünlü analist, eleştirinin dozunu biraz kaçırarak El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele için “aptal” dedi. El Salvador’un attığı bu adımı kınayan Hanke, Bitcoin kararının El Salvador ekonomisini tamamen çökerteceğini düşünüyor. El Salvador’da artık ABD doları ile birlikte Bitcoin de ülkenin resmi para birimi. Ancak Hanke’ye göre bu karar “aptalca” verilmiş bir karar.

  Steve Hanke’nin Açıklamaları

  Kitco News’te dünyadaki para politikaları hakkında konuşan Steve Hanke, El Salvador’un kararını neden aptalca bulduğunu açıklarken, El Salvador’un ekonomik yapısından yola çıktı. Hanke, El Salvador’un dolarize bir ülke olduğunu ve Bitcoin’in yasal hale gelmesinin ülke ekonomisine çok ciddi zarar vereceğini iddia etti. Hanke’ye göre El Salvador’un bu kararı almasının arkasında ise cezai menfaatler yer alıyor. Hanke’nin konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  “Aslında gerçek yasal dolar elde etmek istiyorlar, dolar istiyorlar ve aslında dolarlar El Salvador’daki yasal ödeme ve yasal para birimidir.”

  Hanke’ye Göre Bitcoin Bir “Kandırmaca”

  Bitcoin’in günlük yaşamda nasıl kullanılacağı konusunda tartışmaların gündeme gelmesi ile birlikte Hanke, bunun çok zor olacağını iddia ederek fikrini belirtti. Hanke’ye göre Bitcoin bir “kandırmaca” ve spekülatif bir varlık.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle