Kripto Para

SEC DeFi denetimlerini artırabilir! Başkan açıkladı

  18 Ağustos tarihinde bir röportaj veren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, DeFi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gensler, ABD’de “şimdiye kadar tamamen düzenlenmemiş olan” eşler arası ağların, denetim ve gözetimlerden muaf olmayabileceğini ifade etti.

  Son dönemlerde, ABD’de kripto para sektörüne yönelik düzenleme çalışmalarının artırılması konusunda farklı isimlerden benzer talepler gündeme geliyordu. Bu konu hakkında bazı senatörler gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler de düzenlemelerin artırılmasından yana. Yatırımcıları tıpkı geleneksel finans sektöründe olduğu gibi kripto para sektöründe de korumak istedikleri belirten Gary Gensler, bu kez de merkezi olmayan finans (DeFi) sektörüne ilişkin düzenlemeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  SEC Başkanı, DeFi Düzenlemelerine Göz Kırptı

  18 Ağustos Çarşamba günü bir röportajda konuya ilişkin fikirlerini dile getiren Gary Gensler, ABD’de “şimdiye kadar tamamen düzenlenmemiş olan” eşler arası ağların, denetimlerden muaf olmayabileceğini söyledi. Gary Gensler, DeFi sektörü olarak bilinen bazı merkezsiz finans projelerinin de SEC tarafından denetlenen kuruluş türleri gibi görünmelerini sağlayan birtakım özelliklere sahip olduklarını ifade etti. Kripto para sektöründeki düzenlemelerin artırılmasından yana olduğunu açıkça ifade eden Gensler, bu konuda bu kez de DeFi sektörüne göz kırpmış oldu.

  Gary Gensler’in Açıklamaları

  SEC Başkanı, katılımcıları değerli dijital varlıklarla ya da benzer şekilde teşvik ödülleriyle ödüllendiren projelerin, her ne kadar “merkezsiz” olduğu söylenirse söylensin, bu projelerin düzenlenmesi gereken operasyonlara dönüşebildiklerini ifade etti. Konuya ilişkin olarak SEC Başkanı Gary Gensler, şu ifadelere yer verdi:

  Hala açık kaynaklı yazılım gibi sadece yazılımı yazmakla kalmayan, aynı zamanda genellikle yönetim ve ücretleri olan çekirdek bir grup halinde insanlar var. Bunun da ortasında bu destekleyiciler ve sponsorlar için bir teşvik yapısı var.”

  Kripto Topluluklarının Gensler Beklentileri Tam Anlamıyla Karşılanmadı

  Jay Clayton’ın istifasından sonra SEC’deki görevine gelmesi kesin gözüyle bakılan Gary Gensler, o tarihten bu yana kripto para topluluklarının beklentilerini aslında tam olarak karşılayamadı. Zira Gensler’in daha önce üniversitede Blockchain ve kripto paralar üzerine dersler vermiş olması, onun sektöre daha ılımlı yaklaşacağı düşüncesini gündeme getirmişti. Ancak Gensler, Clayton’dan devraldığı bayrağı devam ettiriyor gibi görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle