Bitcoin altının yerini mi alıyor? Uzman ekonomist yorumladı

  Türkiye’nin popüler ekonomistlerinden Prof. Dr. Emre Alkin, kripto para piyasası ve altın rekabeti hakkında açıklamalarda bulundu. Uzman isim Bitcoin’in altının yerini şimdilik alamayacağını iddia etti…

  Prof. Dr. Emre Alkin, ulusal basında düzenlenen bir ekonomi programına konuk oldu. Ünlü finans uzmanı yatırım trendlerini konuştu ve kripto para piyasasını değerlendirdi. Toplam değeri 1.5 trilyonun üzerine çıkan kripto para piyasası ve yatırımcıların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini masaya yatırdı

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Popüler ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, 21 milyon adetlik kısıtlı arzı bulunan Bitcoin’in pek çok yerde dijital altın unvanına sahip olduğuna dikkat çekti. Ancak bu tür kripto paraların şu an için altının yerine geçebilecek bir yatırım aracı olmadıklarını aktardı. Prof. Dr. Emre Alkin, bu açıklamasında şimdilik kelimesini vurgulayarak kripto paraların geleceğin değiş tokuş araçları olabileceklerini söyledi

  “Altının Yerini Şimdililik Alamaz”

  Altın piyasasının temel dinamiklerine ve yatırım unsurlarına dikkat çeken Prof. Dr. Emre Alkin, Bitcoin ve altın kıyaslamasında şunları aktardı: “Otoritelerin ürettiği paranın adalet sağlamadığı, insanın alın terinin karşılığını doğrudan veren, yeni alışveriş değerlerine ihtiyaç olduğu. 1940’lardan beri yazılıyor. Herhangi bir para otoritesine bağlı olmayan, otonom ve anonim bazı değerlerin, dünyada hatta evrende alışveriş değerine dönüşeceğini söylemek, falcılık değil.”

  Ünlü ekonomist, kripto para piyasalarında mevcut durumda 7 binden fazla kripto para biriminin bulunduğunu hatırlattı. Bu çeşitliliğe dikkat çeken uzman, altının rolünü üstlenecek olan coinin hangisi olduğunu söylemenin kehanet olacağını belirtti. 

  Kripto Para Yatırımcılarına Uyarı 

  Diğer alternatiflere göre kripto paraların daha yeni varlıklar olduğunu belirten Alkin, yatırımcıların enstrüman çeşitliliğine gittiğini söyledi. Emre Alkin, yatırımcılara yaptığı uyarısında “Hiçbir yatırım aracına, sizi gece yatakta uykusuz bırakacak kadar para yatırmamalısınız.” dedi.

  Özellikle kripto para piyasası ve diğer yatırım dünyasına girmek isteyen yatırımcıları ayrı bir parantez açan ünlü ekonomist altın değerindeki şu tavsiyeleri verdi: “Çok okumalılar, çok derinleşmeliler. Makroekonomik verileri, sektörü, firmaysa firmayı okuyacaklar; bunun yanına teknik analizi koyacaklar, hangi fiyat seviyesinde ne tepki verilmiş diye bakacaklar ve bunun yanına, dalga teorilerini ekleyecekler.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle