BTC mi, altın mı? Finans profesörü yanıtladı!

  2021 yılında kripto para piyasalarının beklenmedik ölçülerde büyümesi ile birlikte “Bitcoin mi, altın mı?” sorusu daha sık gündeme gelmeye başladı. Sektörden birçok isim Bitcoin’in (BTC), altının yerini alacağını düşündüğünü ifade ederken, konuya ilişkin bir değerlendirme de finans profesörü Jeremy Siegel’den geldi.

  2021 yılı, kripto para piyasaları geneli için oldukça verimli bir yıl oldu. 2021 yılına 30 bin dolar bandında giriş yapan Bitcoin (BTC), yıl içinde defalarca tüm zamanların rekor fiyatını güncelledi. Nisan ayında 64 bin dolar seviyesine ulaşan ve uzunca bir süre bu seviyenin altında kalan BTC, Kasım ayı başlarında ATH seviyesini de 69 bin dolar bölgesine taşımayı başardı. Bitcoin öncülüğünde piyasalarda büyümeler görülürken, yıl boyunca sık sık “Bitcoin mi, altın mı?” tartışmaları da gündeme geldi. Söz konusu tartışmalara ilişkin bir değerlendirme de şimdi finans profesörü Jeremy Siegel’den geldi.

  Siegel: Genç Yatırımcılar Bitcoin’i Tercih Ediyor

  CNBC ile röportaj gerçekleştiren Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton Okulu’nda Finans Profesörü Jeremy Siegel, küresel çaptaki enflasyon konusunda uyarılarda bulundu ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) söylemlerini yorumladı. Siegel, öte yandan Bitcoin’in de yeni jenerasyon için altına alternatif dijital bir varlık haline geldiğini ifade etti. Siegel, söz konusu röportajda emtia varlıklar ile ilgili gelen bir soruya verdiği yanıtında, altının hayal kırıklı yarattığını söyledi. Siegel, genç neslin Bitcoin’i, altının ikamesi olarak değerlendirdiğini ifade etti ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Gerçekle yüzleşelim. Bence genç yatırımcıların çoğunun kafasında bir enflasyondan korunma aracı olarak Bitcoin, altının yerini aldı. Dijital paralar Y kuşağı için yeni altın.”

  Siegel, Enflasyon Konusunda Uyardığını Hatırlattı

  Küresel çapta görülen enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Siegel, bu konu hakkında kendisinin 1,5 yıldır uyarılarda bulunduğunu ifade etti. Yükselen enflasyona karşı uzun bir süredir uyarlarda bulunduğunu söyleyen Jeremy Siegel, Fed’in yakın tarihte gerçekleştirdiği hamleleri de eleştirdi ve yüksek enflasyon konusundaki önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirtti.

  “Bitcoin Altının Yerini Alabilecek Mi?”

  Son dönemlerde Bitcoin’in, altının yerini alıp almayacağı tartışmaları çok sık gündeme gelmeye başladı. Zira yatırımcılar 2021 yılında Bitcoin’i, özellikle de küresel enflasyondan korunmak için tercih etti. Altının tercih edilmesinin nedenleri arasında da enflasyondan kaçış olduğu için bu 2 varlık sık sık karşı karşıya getirildi. Bu alanda fikir belirten birçok isim oldu ve Bitcoin’in, altının yerini alacağı söylemleri ile en çok gündeme gelen isim de MicroStrategy CEO’su Michael Saylor oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle