Kripto Para

Yerli oyun Rise Online’dan token projesi! Avalaunch’ta satılacak

  Türkiye’nin ilk yerli MMORPG oyunu olan Rise Online World, oyuncularına kripto para deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Oyunun yapımcısı olan Rokosoft, bu oyun içerisinde de kullanılacak bir token çıkarıyor. “Roco Token” ismiyle çıkarılacak token’ın IDO’su Avalaunch’ta yapılacak.

  Kripto para sektörü gün geçtikçe alanlarını genişletmeye devam ediyor. Spor dünyasından sanat dünyasına, neredeyse tüm finans sektöründen oyun sektörüne kadar uzanan kripto paralar, şimdi de kendisini Türkiye’nin ilk yerli MMORPG oyunu olan Rise Online World’de göstermeye hazırlanıyor. Rise Online oyununun yapımcısı olan Rokosoft, bu oyunun içerisinde de kullanılabilecek bir token çıkarıyor. “Roco Token” adıyla çıkarılacak olan token’ın IDO’su Avalaunch’ta yapılacak.

  Rise Online World Nedir, Nasıl Bir Oyun?

  Türkiye’nin ilk yerli MMORPG oyunu olma özelliği taşıyan Rise Online World, Rokosoft tarafından Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirilmiş bir Ortaçağ oyundur. Oyunun sponsor firması ise Klasgame’dir. Oyunun ana hikayesinde “Protean” ve “Lunaskar” isimli iki farklı ırkın, birbirlerine karşı verdikleri üstünlük mücadelesi konu olarak ele alınıyor. Oyun, 2020 sonlarında alfa tanıtım videoları ile tanıtıldı.

  Oyun içi görsel ve oynanış

  Oyunun Alfa 2.0 sürümünden yayınlanan bazı video ve görsellerle sizi baş başa bırakıyoruz:

  İlk Yerli MMORPG Olması Ne Anlama Geliyor?

  Oyunun en önemli özelliklerinden biri ilk yerli MMORPG türünde bir oyun olmasıdır. “Massively Multiplayer Online Role Playing Game” tanımının kısaltması olarak kullanılan bu özellik, “Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu” olarak tanımlanabilir. MMORPG oyunlarını, klasik RPG oyunlarından ayıran en belirgin özelliklerden biri, MMORPG oyunlarında çoğu zaman karakterlerin kıyafetler ve kostümler giydirilerek geliştiriliyor olmasıdır.

  Avalaunch Tarafından Yapılan Duyuru

  22 Ağustos 2021 tarihinde Avalaunch platformunun Twitter hesabından bir duyuru paylaşıldı. Duyuruda, yaklaşan 5 IDO’nun paylaşımı yapıldı. Platform, söz konusu IDO’lar arasında Rise Online World’ün de olduğunu belirtti. Avalaunch, Rise Online World için “Çevrimiçi Yükseliş” tanımını kullandı. Ancak platform, Rise Online World ya da diğer 4 IDO için net bir tarih paylaşmadı. Bunun yerine platform duyuruyu “Yaklaşmakta olan” ifadesiyle yaptı.

  Avalaunch Nedir, Protokolün Amacı Nedir?

  Avalaunch, Avalanche ekosistemini geliştirme amacıyla, topluluk odaklı bir proje olarak tasarlandı. Protokol, kullanıcılara token havuzları ve açık artırmalar sunuyor. Avalaunch protokolü; Blockchain teknolojisi kullanır ve kullanıcılara izin gerektirmeden birlikte çalışabilir bir ortam sunar. Ayrıca bu protokolde kullanıcılar, projeleri için fon toplama imkanı da bulur.

  Avalaunch’un Çözmek İstediği Sorunlar ve Çözüm Yöntemleri

  Merkezi olmayan bir protokol olan Avalaunch, Avalanche için oluşturulmuş olan ilk ve tek protokol olmayı hedefler. Protokol, gelecek vaat eden ve yenilikçi projelere özellikle hız, güvenlik ve verimlilik ile birlikte merkeziyetsiz bir ortam inşa etmeye çalışır. Protokolün bir diğer temel amacı da sektördeki mevcut IDO modeline yenilik getirmektir. Avalaunch’un IDO modelinde çözüm getirmek istediği sorunlar şöyle sıralanabilir:

  • Yeni listelemelerdeki yüksek işlem ücretleri,
  • Fiyatları manipüle eden ya da etme potansiyeli olan otomatik piyasa yapıcıları (Automated Market Maker – AMM),
  • Yatırımcıları ikilemde bırakabilen exchange mekanizması,
  • Dağıtımlarda zaman zaman görülebilen adaletsizlikler,
  • Yatırımcıları doğrudan etkileyebilen fiyat oynaklıkları,
  • Olumsuz kullanıcı bildirimleri.

  Avalaunch protokolü, öngördüğü bu problemleri gidermek adına şu çözümleri sunmayı amaçlar:

  • Güvenilir uygulamalar,
  • Hızlı sonuç alma mekanizması,
  • Düşük maliyet ile yüksek verimlilik,
  • Varlıkları Blockchain’ler arasında taşıma.

  Roco Whitepaper

  Avalaunch’ta Rise Online World için IDO duyurusu yapıldıktan sonra Rokosoft’un web sitesinde bir de Whitepaper yayınlandı. Yayınlanan gönderide şu ifadelere yer verildi:

  “Roco, Rokofost’un kendi oyun ekosisteminde ve ortak oyunlarında kullanılmak üzere AVAX ağı üzerinde geliştirilmiş bir kripto varlıktır. Roco’nun temel amacı, Blockchain ağı üzerinden oyun geliştiricilere, içerik oluşturuculara ve oyuncu topluluklarına hizmet sunmaktır. Roksoft, gelecek vaat eden oyun projelerinin tam potansiyellerine ulaşmasına yardımcı olmak için hedeflenen endüstri odaklı çözümlerle çevrimiçi oyunun evrimini yönlendirmeyi planlıyor.

  Kullanım alanları

  Roco; sanal ögelerin yönetimi, dağıtımı ve değişimi için oyun geliştiricilerine ve oyun topluluklarına NFT hizmeti sunar. Bu işlemlerin Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilmesini sağlar. Ortak oyun şirketlerinin oyuncuları için ödüller kazanmaları ve yönetmeleri için bahis havuzları oluşturur. Aynı zamanda, Roco Token sahipleri token’larını stake havuzlarında stake ederek ödüller kazanabilirler.”

  Roco Whitepaper hakkında kalan tüm detaylı bilgiler, Rokosoft’un web sitesinde bulunuyor.

  “Rise Online World’ün Blockchain Dünyası”

  Rise Online World oyununun web sitesinde, 14 Temmuz 2021 tarihinde “Rise Online World’ün Blockchain Dünyası” başlıklı bir bilgilendirme yazısı yayımlandı. Söz konusu yazıda MMORPG oyunları ve Rise Online World oyunu hakkında detaylı bilgilere yer verildi. Yazıda, Roco Token ile ilgili olan kısımda ise şu ifadeler yer alıyor:

  “Zafere giden yol daima meşakkatlidir; doğru zamanda, doğru yerde, doğru adımı atma ve iyi strateji uygulamayı gerektirir. Doğru hamleleri oynayarak kazandığınız bu yolda Rise Online World, ‘Oyna ve Kazan’ felsefesine yeni bir bakış açısı katıyor. Rise Online World, blok zincir ile entegre çalışarak oyuncuların oyun içerisinde bir yandan keyifli vakit geçirirken diğer yandan kripto varlıklar kazanmasını sağlayacak.

  Artık zamanınıza değer katma vakti! Oyuncular, Rokosoft firmasının kripto varlığı olan Roco Token’ları ile farklı etkinliklerle ‘Bitcoin, Ethereum, Avax’ gibi global borsalarda kullanılan kripto varlıklar kazanabilecekler.”

  Rise Online World Oyununda NFT Sistemi

  Söz konusu yazıda ayrıca, kazanılan Roco Token’ların ister oyun içinde ticaretlerde ister oyun dışında kripto varlığa dönüştürme işlemlerinde kullanılabileceği ifade ediliyor. Yazıda öte yandan Roco Token’ların kullanım alanlarının bunlarla da sınırlı olmadığı belirtiliyor. Yazıda ayrıca oyun içinde nadir bulunabilecek olan ‘pet binek ve kostüm gibi kozmetik eşyaların’ alım-satımında da NFT kullanılabileceği ifade ediliyor. Açıklamaya göre oyuncular, nadir eşyalarını NFT pazarlarında NFT olarak satabilecek.

  “Oyna ve Kazan” Sistemiyle Ödül Dağıtılacak

  Söz konusu açıklamada ayrıca oyunculara çeşitli ödüller dağıtılacağı da ifade ediliyor. Açıklamada konuya ilişkin yer verilen ifadeler şöyle:

  “Rise Online World, dönemsel olarak yapacağı etkinliklerde oyunculara ödül olarak Roco, Bitcoin, Ethereum, Avax gibi ödüller verecek. Vitalik Boss’unu yenerek Ethereum kazanırken, Satoshi Boss’una karşı verecekleri amasız mücadelede de Bitcoin kazanabilecekler.”

  Oyun, bu ödül kazanma sisteminde oyunculara “Oyna ve Kazan” felsefesini sunduğunu belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle