Kripto Para

BIS başkanı: Kripto para düzenlemeleri artırılsın

  Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Başkanı Agustin Carstens kripto para regülasyonları ile ilgili açıklama yaptı. Kripto para regülasyonlarının arttırılması gerektiğini belirten Carstens bu şekilde yasa dışı işlemlerin önüne geçilebileceğini düşünüyor.

  Uluslararası Ödemeler Bankası Başkanı Agustin Carstens CNBC’ye röportaj verdi. Carstens verdiği röportajda kripto paralarla işlene suçlara değindi. Terörizm finansmanı ve kara para aklama gibi suçlarda kripto para kullanımının yaygınlaştığını açıklayan Carstens, kripto para regülasyonlarının yetersizliğinden bahsetti.

  Agustin Carstens geçtiğimiz günlerde de ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ile bir araya gelmişti. İkili dijital paralar ile ilgili görüşme gerçekleştirmişti. Powell görüşme sonrasında kripto paraların ödeme aracı olarak işlevleri olmadığını, spekülasyona yaradıklarını açıklamıştı. Agustin Carstens’de röportajında benzer açıklamalara yer verdi.

  Kripto para regülasyonlarının arttırılması ile yasa dışı işlemler engellenebilir

  Agustin Carstens yaptığı açıklamalarda kripto paralarla işlenen kara para aklama vb. suçlar üzerinde durdu. Kripto paraların yasa dışı kullanımlarının artmasına dikkat çeken Carstens bu konuda regülasyonların yetersiz kaldığını belirtti. Carstens kripto paralar ile regülasyonların ihlal edildiğini ve bu konuda denetim mekanizmalarının yetersiz olduğunu açıkladı.

  Agustin Carstens kripto para ile işlenen suçlara ve denetim mekanizmalarının yetersizliğine dikkat çektikten sonra regülatörlere çağrı da bulundu. Ünlü isim kripto para regülasyonlarının arttırılması ile yasa dışı işlemlerin önüne geçilebileceğini iddia ediyor.

  Agustin Carstens: Kripto paralar merkez bankaları için tehdit değil

  BIS Başkanı açıklamalarında kripto paraların finansal sistem içindeki konumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Kripto paraların spekülatif amaçlarla kullanıldığını belirtti. Kripto paraların ödeme aracı olarak çok önemli bir noktada durmadığını belirten Carstens, kripto paraların merkez bankaları ya da mevcut finansal sistem için tehdit oluşturmadıklarını belirtti. 

  Agustin Carstens’ın kripto paraları konumlandırdığı nokta ile Fed Bakanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamaların benzerliği dikkat çekti. Mevcut finansal sistemin popüler aktörleri kripto paraları önemli bulmamakla beraber Tesla şirketi bugün Bitcoini ödeme yöntemi olarak kullanmaya başlayacağını açıkladı. Powell ve Carstens gibi isimler kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etmese de başka Bitcoin olmak üzere kripto paralarla ödeme yapılan alanlar artıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle