Kripto Para

Stablecoin’ler regüle edilecek mi? BIS raporunu yayımladı

  Son dönemlerde dünyanın en büyük ekonomilerinin tartıştığı stablecoin’ler hakkında Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından bir rapor yayımlandı. Raporda stablecoin’lerin ödemeler, takas ve havale işlemleri konusunda uluslararası standartlara uyumlu olması gerektiği belirtildi.

  Son dönemlerde dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan ülkelerde ve bölgelerde, kripto para piyasalarına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Bu alanda ülkeler özellikle de stablecoin’lerin kullanım alanı ve taşıdığı riskler gibi konuları masaya yatırıyor.

  Geçtiğimiz ay bu yönde net açıklamalar Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’dan gelmişti. Şimdilerde ABD’de tartışılan stablecoin’ler ile ilgili şimdi de Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) bir rapor geldi. Raporda stablecoin’lerin ödemeler, takas ve havale işlemlerinde uluslararası standartlara uyumlu olması gerektiği belirtildi.

  Kamuoyuna Yanıt Verme Çağrısı Yapıldı

  BIS tarafından yayımlanan rapor, BIS Komitesi bünyesinde yer alan Ödemeler ve Piyasa Altyapısı (CPMI) ve Uluslararası Menkul Kıymet Organizasyonları (IOSCO) kolları tarafından hazırlandı. Raporda Finansal Piyasa Altyapıları İlkeleri’nin (PFMI), stablecoin düzenlemelerine nasıl uygulanması gerektiğine dair bir de ön kılavuz bulunuyor. Bu rapor ile birlikte IOSCO ve CPMI, kamuoyunu stablecoinler ile ilgili genel yorumlarda bulunmaya ve raporun sunduğu sorulara yanıtlar bulmaya çağırdı. Söz konusu yanıtlar, 1 Aralık tarihine kadar IOSCO ve CPMI merkezlerine gönderilebilecek.

  Ülkelerin Gündeminde Stablecoin’ler Var

  Şimdilerde stablecoin’lerin regülasyonlara tabi olması konusunda neredeyse tüm dünyada bir tartışma başlamış durumda. Bu noktada başı ise ABD çekiyor. ABD’de stablecoin’ler, federal düzeyde bir regülasyon içerisine oturtulmaya çalışılıyor. Öte yandan şimdilerde merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ve dijital yuanın kullanımına ağırlık veren Çin’de de özel stablecoin’lerin, finansal sistemin dengesini sarsabileceğinin endişesi gündeme geliyor.

  BIS Kılavuzunun Stablecoin’lere Regülasyon Getirme Amacı Yok

  BIS tarafından sunulan raporda, kılavuzun ekstra bir regülasyon getirme amacının olmadığı ve sistematik olarak BIS tavsiyelerine uyan regülatörler için geçerli olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca her yargı bölgesinin, stablecoin faaliyetlerine izin verip vermeme hakkının olduğunu ve bu faaliyetlere izin veriliyorsa, Finansal Piyasa Altyapıları İlkeleri’nin uygulanması gerektiği ifade edildi.

  ECB Başkanı Lagarde, geçtiğimiz ay kripto paraların ve stablecoin’lerin hiçbir şekilde para değeri taşımadığını ve bu varlıkların kesinlikle regüle edilmesi gerektiğini dile getirmişti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle