Kripto Para

Senatör Warren’dan madencilik şirketine “endişe” mektubu

  Geçtiğimiz aylarda ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’a, Hazine Bakanı Janet Yellen’a ve birçok politika yapıcıya gönderdiği mektuplarla ve kripto paralara karşıt tavırlarıyla gündeme gelen ABD’li Senatör Elizabeth Warren, bu kez de kripto para madencilik şirketi Greenidge Generation CEO’suna bir mektup gönderdi.

  Kripto para piyasalarının 2021 yılında hızla büyümesi ile birlikte dünyanın birçok yerinde kripto para destekçisi ve kripto para karşıtı olmak üzere birçok isim ön plana çıktı. Dünyanın yakından takip ettiği ABD’de, kripto para karşıtı yaklaşımları ile ön plana çıkan isimlerden biri ise Senatör Elizabeth Warren oldu. Warren, bu görüşleri doğrultusunda daha ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’dan, Hazine Bakanı Janet Yellen’a kadar gönderdiği mektuplarla sık sık gündeme geldi. Warren bu kez de bir kripto para madencilik şirketinin CEO’suna mektup gönderdi.

  Warren “Karbon Ayak İzleri” Konusunda mektup Gönderdi

  Kripto paralara karşı çıkmasıyla tanınan Elizabeth Warren, yaz aylarında siber saldırıya uğrayan petrol boru hattı konusunda bile kripto para piyasalarını sorumlu tutmuştu. Kripto para endüstrisine karşı olan Warren, kripto para madencilik şirketi olan Greenidge Genaration’un CEO’suna, şirketin karbon ayak izleri konusunda bilgi talep eden bir mektup gönderdi. ABD merkezli “ilk karbon-nötr madencilik şirketi” olduğunu iddia eden Greenidge Genaration CEO’su Jeff Kirt söz konusu mektubu 2 Aralık tarihinde teslim aldı.

  Elizabeth Warren’ın Endişeleri

  Kripto paralar konusunda endişeli ve karşıt bir tutum sergileyen Elizabeth Warren söz konusu mektubunda şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin madenciliğine bağlı olarak kullanılan yüksek enerji miktarı ve karbon emisyonları, Greenidge ve onun gibi diğer tesislerin çevre, yerel ekosistemler ve tüketici elektrik maliyetleri konusunda endişe uyandırıyor.”

  Şirket Yanıtında Ne Diyecek?

  Daha önce politika yapıcılara ve regülasyonlara, kripto para alanının sert düzenlemelere ihtiyacı olduğu konusunda mektuplar yazan Warren, böylece ilk kez bir özel şirkete kripto para konusunda bir mektup yazmış oldu. Greenidge Generation tarafından yapılan açıklamada, Warren’ın mektubuna bir yanıt verileceği ve bu yanıt mektubunda şirketin; New York’un çevre standartlarına nasıl uyduğunun, bölgenin gelişmemiş bir bölgesine nasıl yeni istihdam imkanlarının getirdiğinin anlatılacağı ifade edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle