Kalemder

Bitcoin bir gün çökebilir - BIS başkanı Cartens

  Uluslararası Ödemeler Başkanı Agustin Cartens, Bitcoin hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. BIS Başkanı, dijital parayı sadece merkez bankası çıkarması gerektiğini söylemesiyle tepki çekti…

  Merkez bankalarının dijital para politikaları tüm dünyada merakla takip edilirken, yetkili isimden bu konuda dikkat çekici açıklamalar geldi. Uluslararası Ödemeler Başkanı Agustin Cartens, dijital paraları sadece merkez bankalarının çıkarması gerektiğini vurguladı. BIS Başkanı Cartens, geçtiğimiz gün Hoover Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada kripto paraların doğası gereği riskli varlıklar olduğunu vurguladı.

  Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcılarının tepkisini çeken ifadeler kullanan BIS Başkanı, dijital paranın da merkeziyetsiz olamayacağını söyledi. Cartens katıldığı toplantıda şu ifadeleri kullandı: “Bitcoin yatırımcıları, onun bir gün çökebileceğinin farkına varmalılar. Çünkü maksimum arz olan 21 milyona yaklaştıkça sistem dış saldırılara karşı daha hassas hale geliyor.”

  Bitcoin Hakkında Eleştirileriyle Tanınıyor 

  Hoover Enstitüsü, muhafazakar bir Amerikan politikası düşünce kuruluşu olarak biliniyor. Uluslararası Ödemeler Başkanı Agustin Cartens de daha önceden yapmış olduğu Bitcoin karşıtı açıklamalarıyla tanınıyor. Bilindiği üzere merkezi İsviçre’nin Basel şehrinde olan Uluslararası Ödemeler Bankası, üye ülke merkez bankalarının arz politikalarını görev üstleniyor. Ayrıca ülke merkez bankalarının birbirleri arasında ödeme ve para transferi yapmalarını da kontrol ediyor. 

  Stablecoin yani sabit dijital paralarla ilgili tartışmalara da ayrı bir parantez açan BIS Başkanı Cartens şu açıklamayı yaptı: “Önceleri Facebook’un önerisiyle tartışılmaya başlanan, geleneksel paralar ile desteklenen sabit coin’lerle ilgili sıkıntı, özel bir kuruluşun paranın gidişatından sorumlu olmasıydı. Bu da yönetim anlamda sorunlar ortaya çıkarıyordu.”

  “Dijital Paraları Merkez Bankası Üretmeli”

  Pandeminin dijital paranın önemini daha da ön plana çıkarması sebebine değinen Cartens, gelişen teknoloji ile birlikte dijital paralarda kullanımın artabileceğini söyledi. Merkez bankalarının tüm dünyada dijital para çalışmalarına hız kazandırdıklarını kaydeden BIS Başkanı, bu çalışmalarla ilgili araştırma merkezlerini kurduklarını söyledi. 

  Cartens dijital para basımı hakkında şu açıklamayı yaptı: “Piyasa ekonomimizin göbeğinde sağlam para oturuyor ve bunu tek sağlayabilecek olan kurumlar da merkez bankalarıdır. Eğer insanlığın dijital paraya ihtiyacı olursa, bunu sağlaması, parayı çıkarması gereken tek kurum merkez bankaları olmalıdır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle