Kripto Para

Hangi kripto para yatırımcıları daha eğitimli?

  Bank for International Settlements tarafından yapılan araştırmada, kripto para yatırımcılarının diğer yatırımcılara göre “daha eğitimli” olduğu ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca hangi kripto paraya sahip olanların daha eğitimli olduğunu da belirtildi…

  Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), kripto para yatırımı yapmanın geleneksel finansa karşı güvensizlikle bağlantılı olduğunu kabul etmiyor. Dünyanın en büyük merkez bankalarının dahil olduğu küresel finans kuruluşu BIS, ABD’de bulunan kripto para yatırımcılarına yönelik yeni bir araştırma yaptı.

  Önde gelen finans kuruluşu, kripto para yatırımcılarının sosyoekonomik seviyeleri hakkında bir rapor yayımladı. ABD Tüketici Ödeme Tercihi Anketi’nin verilerini inceleyen uzmanlar, ABD doları gibi para birimlerine olan güvensizliğin Bitcoin (BTC) yatırımı için alakalı olmadığını açıkladı. 

  Geleneksel Paralara Alternatif Değil

  BIS, yatırımcıların ABD dolarına güvenmedikleri için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yaptıklarını öne süren görüşlere katılmadığını şu şekilde açıkladı: “Kripto para birimlerine olan talep nakit, çevrim dışı ve çevrim içi bankacılığın algılanan güvenliğinde hiçbir fark olmadığı göz önüne alınması gerekir. Bu durumda, nakit veya finans sektöründeki güvensizlikten kaynaklanmıyor. Bu nedenle, kripto para birimlerinin fiat (itibari) para birimlerine veya düzenlemelere uygun finansmana alternatif olarak arandığı hipotezini çürütebiliriz.”

  Yetkililer, kripto para birimlerini fiat para birimlerine alternatif olarak aranmadığının altını çiziyor. “Niş bir dijital spekülasyon nesnesi” olduğu belirtilen kripto para birimlerine yatırım yapan yatırımcıların da eğitim seviyeleri araştırma konusu oldu. BIS raporunda, kripto para yatırım tercihleri ile eğitim ve gelir düzeyi arasındaki bağlantı incelendi.

  ETH ve XRP Yatırımcıları Daha Eğitimli

  Rapor, kripto para yatırımcılarının genel olarak ortalama yatırımcılara göre daha eğitimli olduğunu ortaya koydu. Bunun yanı sıra Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) yatırımcıları, BIS analizinde en yüksek eğitim seviyesinde oldukları ortaya çıktı. Lider kripto para birimi BTC yatırımcıları orta sıralarda yer alırken, Litecoin (LTC) yatırımcıları ise en az eğitimlilerden oluştuğu görüldü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle