Kripto Para

Bir fidye yazılım saldırısı daha! ABD’de bardak taştı

  Florida merkezli Bilişim Teknolojileri şirketi, fidye yazılım saldırısına maruz kalan son şirket oldu. Bu saldırı, çok sayıda şirketin zarar görmesine neden olunca, ABD Başkanı Joe Biden da “fidye yazılımı” konusunun federal düzeyde araştırılmasını istedi.

  Son dönemlerde kripto para piyasalarında fidye yazılım saldırıları sık sık gündeme gelir oldu. Özellikle ABD merkezli petrol boru hattı işletmecisi Colonial Pipelinde şirketinin fidye yazılım saldırısına uğramasından sonra ABD’de bu konu daha hassas bir konu halini aldı. G-7 zirvesine kadar konu olan bu saldırı türü, ABD’de bir kez daha kendisini gösterdi. Florida merkezli Bilişim Teknolojileri şirketi de fidye yazılım saldırısına uğradı. Bu saldırı sonrası Joe Biden harekete geçti.

  Fidye Yazılım Saldırıları Federal Düzeyde İncelenecek

  Ülkede görülen fidye yazılımları sonrası bu durumun çözülmesi için adımlar atılacağını gösteren Joe Biden, son olarak gündeme gelen fidye yazılım saldırısından sonra konunun federal düzeyde araştırılması için talimat verdi. Biden’ın talimatının yanı sıra Kongre Üyesi Eric Swalwell ise kriptoların fidye yazılımlarındaki rolünün incelenmesini talep etti. Eric Swalwell, daha önce seçim zamanında kriptolar ile gelen bağışları kabul etmiş ve bu konuya ılımlı yaklaşım sergilemişti. Swalwell şimdi ise Kongre’yi harekete geçirmeye çalışıyor.

  Biden Fidye Yazılım Saldırılarının Aydınlatılmasını İstiyor

  Joe Biden’ın yaptığı açıklamalarda bir kez daha bu saldırı türünün Rusya merkezli olduğundan söz edildi. Ancak bununla ilgili henüz ortada bir kanıt yok. Joe Biden, fidye yazılımlarının tamamen aydınlatılmasını istiyor. Colonial Pipeline saldırısında verilen Bitcoin’lerin (BTC) büyük kısmı geri kurtarılmıştı. Ancak Biden ve Kongre, bunun yeterli olmadığını, konunun açıklığa kavuşması gerektiğini düşünüyor.

  Saldırganlar Bir Müşteriden 45 Bin Dolarlık Monero Talep Etti

  Bilişim Teknolojileri şirketine yapılan saldırıyı gerçekleştiren hacker grubunun Rus hacker grubu REvil olduğu düşünülüyor. Gerçekleştirilen siber saldırı şirketin 40 bin kişilik müşteri kitlesini doğrudan tehlikeye soktu. Hatta saldırıda bazı müşterilerden 45 bin dolarlık Monero (XMR) istendi. Saldırganlar, ödemeyi geciktirenler için gün geçtikçe ödenmesi gereken fidyenin artış göstereceğini söyledi.

  Saldırganların fidye yazılım saldırısında Monero tercih etmesinin arkasında, Monero’nun gizlilik odaklı bir kripto para olması olduğu düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle