Kripto Para

İllegal işlem yapan kripto para borsasına yaptırım kararı!

  Kripto para borsaları, illegal işlemler yaptığı gerekçesiyle zaman zaman yaptırım uygulamaya maruz bırakılıyor. ABD’de fidye yazılım saldırılarıyla tartışma konusu haline gelen bir borsaya daha yaptırım uygulanacak…

  Geçtiğimiz mayıs ayında ABD’nin en büyük petrol boru hattındaki akış durmuş ve bu nedenle fidye yazılım saldırıları gündeme gelmişti. Yaz ayları boyunca tartışılmaya devam edilen hack olayları ve fidye yazılım saldırıları ABD’de büyük bir kriz yarattı. Saldırılarla ilgili olarak ABD hükümeti sert tedbirler almaya başladı.

  ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), küresel bir kripto para borsası olan Chatex’e yaptırım uygulayacağını açıkladı. Yaptırım uygulanacak şirketler listesine alınan kripto para borsasının fidye yazılım saldırılarını kolaylaştırdığı öne sürüldü. Chatex borsası ile birlikte 3 şirket daha bu listeye alındı. 

  Chatex Borsası Yaptırım Uygulanacaklar Listesinde

  ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Chatex borsasının yanı sıra 3 şirkete daha yaptırım uygulanacağını açıkladı. Fidye saldırılarının arkasında olduğu belirtilen Rus vatandaşı iki kişiye de ceza verileceği öğrenildi. Bilindiği üzere ABD hükümeti, ülkedeki şirketleri hedef alan siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tutmasıyla gündeme gelmişti.

  Fidye yazılımı, sanal korsanların bireysel bilgisayarların kontrolünü ele geçirmek için kullandığı kötü amaçlı yazılımlar olarak biliniyor. Saldırganlar bu şekilde sistemleri ele geçirdikten sonra şirketler ile mesajlaşarak bir miktar para istiyor. Sorunu düzeltecekleri iddiası ile fidye talep eden saldırganlar, genellikle kripto para birimleri tercih ettiği için yakalanma riskini ortadan kaldırıyor. 

  Kripto Para Borsasında Yasa Dışı İşlemler

  Siber saldırganlar, fidye yazılımı saldırıları ile yaptıkları bu hack işlemlerinde genellikle Bitcoin veya Monero talep ediyor. BTC ve XMR coinler sayesinde gizliliklerini koruyarak şirketlerden fidye toplamayı başarıyor. 

  ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından yapılan açıklamada, borsanın işlem hareketlerinde çoğunlukla yasa dışı işlemler tespit edildi. Dark net pazarları ve kötü amaçlı yazılım yerlerinin de içinde bulunduğu yasa dışı aktivitelerle bağlantılı olduğu belirtilen Chatex borsasına yaptırım uygulanacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle