Kripto Para

Girişim sermaye şirketleri kriptolara yatırım saçıyor!

  Kripto para piyasalarında fiyatlar genel olarak yılbaşından bu yana yaklaşık %75 oranında eridi. Bu düşüşler birçok yatırımcının zarar etmesine neden olsa da düşüşleri fırsata çevirenler de oldu. Girişim sermayesi şirketleri son 6 aylık süreçte kripto para şirketlerine 17,5 milyar dolar yatırdı.

  Kripto para piyasaları Kasım 2021’de gelen rekor fiyatların ardından kademeli olarak düşüş yaşamaya başladı. Kasım ayında 3 trilyon dolar seviyesine kadar yükselen kripto paraların toplam piyasa değeri, şimdilerde gelen son yükselişlere rağmen yaklaşık 1,1 trilyon dolar seviyesinde seyrediyor. 2022 yılbaşından bu yana kripto paralarda fiyatlar yaklaşık %75 oranında eridi ve bu sert gerilemeler birçok yatırımcının zararına yol açtı. Ancak piyasalardaki sert düşüşleri bir fırsata çevirenler de var. Girişim sermayesi şirketleri son 6 ayda kripto para şirketlerine 17,5 milyar dolar yatırdı.

  2021’in Seviyesine Yaklaştı Bile!

  Girişim sermayesi ya da risk sermayesi şirketleri, geçtiğimiz yıl kripto para piyasasında büyük ralliler görülürken yatırımlarda kesenin ağzını iyice açmıştı. Milyarlarca dolarlık yatırımların sık sık gündeme geldiği o dönemin ardından, 2022 yılında da yatırımlar geçen seneki düzeylerine yaklaşmaya başladı. Bu tür şirketlerin yaptığı yatırımları inceleyen PitchBook tarafından aktarılan verilere göre 2022 yılının ilk 6 ayında kripto para şirketlerine 17,5 milyar dolar yatırdı. Geçtiğimiz yıl bu yatırımlar 26,9 milyar dolar seviyesindeydi. Ancak 2021 yılının ilk 5 ayında kripto paraların fiyatı da oldukça yüksek seviyelerdeydi.

  “Yatırımcılar Korkusuz, Sermaye Çok Büyük”

  2022 yılında ilk 6 ayda kripto para fiyatları beklenenden çok daha düşük olmasına rağmen ve yılın henüz ilk yarısı tamamlanmış olmasına rağmen yatırımların 2021 yılındaki düzeye yaklaştığı görülüyor. Konuya ilişkin olarak Reuters’e açıklamalarda bulunan kripto para ve Blockchain yatırım şirketi Lemniscap’in kurucusu Roderik van der Graf, yatırımcıların bu noktada korkusuz olduklarını vurguladı. Graf açıklamasında “Şu anki piyasa şartları yatırımcılar grubunu korkutmuyor. Çünkü var olan sermaye çok büyük” sözlerini dile getirdi.

  Kuzey Amerika Yine Lider

  Kripto para madenciliği, kripto para fonlarına yapılan yatırımlar gibi konularda dünya genelinde liderlikleri bulunan Kuzey Amerika bölgesinin, bu konuda da lider olduğu görülüyor. Açık ara farkla en fazla yatırımın yapıldığı alanın Kuzey Amerika olduğu görülürken, bölgede geçtiğimiz yıl yapılan yatırımın toplam boyutu 15,6 milyar dolardı. Bu yıl şimdiden bu yatırımların boyutu 11,4 milyar doları buldu. Avrupa bölgesinde ise yatırımlar henüz 2,2 milyar dolar seviyesinde.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle