Kripto Para

G-7 zirvesinde siber saldırılara karşı kararlı duruş!

  ABD’de son dönemlerde gündeme gelen fidye yazılım saldırılarında, siber saldırganların fidye olarak kripto para talep etmesi üzerine, Joe Biden’ın bu konuyu G-7 zirvesine taşıyacağı öğrenilmişti. Biden konuyu zirvede gündeme getirdi, G-7 liderleri fidye yazılım saldırılarına karşı mücadele edeceklerini resmi olarak taahhüt etti.

  Kripto para piyasalarının gözü kulağı 14 Haziran tarihinde gerçekleştirilen G-7 liderler zirvesindeydi. Cornwall’da gerçekleştirilen zirve için, öncesinde kripto para topluluklarının bazı beklentileri vardı. Bu beklentiler arasında özellikle vergi ve iklim değişikliği alanlarının ele alınması vardı. Ancak zirvede kripto paralara ilişkin ya da merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) ilişkin konular ele alınmadı. Bunun yerine kripto paralar ile ilintili olarak, fidye yazılım saldırıları zirvede ele alındı.

  ABD ve Son Dönemlerdeki Siber Saldırılar

  Bilindiği gibi ABD’de bazı önde gelen kuruluşlar son dönemlerde siber saldırılara maruz kaldı. Fidye yazılım saldırısı şeklinde gerçekleştirilen bu saldırılar sonrası, saldırganların fidye olarak kripto para talep etmeleri ise konunun kripto paralar ile ilgili kısmını oluşturuyordu. İlk olarak geçtiğimiz ay ABD Doğu Yakası’nın en büyük petrol boru hattı işletmecisi Colonial Pipeline fidye yazılım saldırısına maruz kaldı, ardından ülkenin en büyük et dağıtım şirketlerinden JBS benzer bir saldırıya maruz kaldı.

  ABD’de üst üste gelen bu fidye yazılım saldırıları sonrası saldırganların Bitcoin (BTC) ile fidye istemiş olmaları, ABD’de fidye virüslerinin terör ile eş tutulmasına kadar uzanmıştı. Bu siber saldırılar Rusya ve hatta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkilendirilmişti. Daha sonra ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışmalar ile FBI, Colonail Pipeline saldırısında verilen 75 Bitcoin’lik fidyenin 63,7’sini kurtarmıştı.

  Beyaz Saray’dan Yapılan Açıklama

  ABD’de Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, fidye yazılım saldırılarındaki artışın, G-7 ülkeleri için git gide artan bir tehdit oluşturduğu belirtildi. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Hem hükümetler hem de özel sektör oyuncuları olmak üzere uluslararası toplumlar; kritik altyapının bu tehdide karşı dayanıklı olmasını, kötü niyetli siber eylemlerin soruşturulup kovuşturulmasını, toplu siber savunmayı daha güçlü hale getirmeyi ve devletlerin kendi sınırlarında yaşanan suç faaliyetlerini ele almalarını sağlamak için birlikte çalışmalıdır.”

  16 Haziran Çarşamba günü Joe Biden ile Vladimir Putin görüşecek. Görüşmede fidye yazılımların ve siber güvenliğin masaya yatırılması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle